ANNI-FRID LYNGSTAD alias ABBA-FRIDA 1960s

1945

Anni - Frid Synni Lyngstad  sündis 15. novembril 1945.a. Narviki linna lähedal Björkåseni külas, Norras.1947

28. septembril suri 21-aastasena Frida ema Synni Lyngstad. Frida isa Alfred Haase oli saksa ohvitser, kes lahkus Norrast sõja lõpupäevil enne tütre sündi. Pärast ema surma kolis Frida koos vanaema Anniga Rootsi Eskilstuna linnast põhja pool asuvasse Torshälla.1954

Frid esines esmakordselt avalikult 9-aastasena. See leidis aset Punase Risti kontserdil Torshällas, kus ta esines lauluga Fjorton År Tror Jag Visst Att Jag Var.1958

Anni-Frid alustas oma lauljateed tantsuorkestris Ewald Eks Kvintett, olles ise alles 13-aastane.1961

Oktoobris liitus Frida Bengt Sandlunds Big Band'iga ning kohtus esmakordselt ansambli basskitarristi Ragnar Fredrikssoniga, kellest sai hiljem tema abikaasa.1963

26. jaanuaril sündis Anni-Frid Lyngstadi ja Ragnar Fredrikssoni esimene laps - Hans Ragnar Fredriksson. Frida oli sel ajal kõigest 17-aastane.1964

3. aprillil Anni-Frid Lyngstad ja Ragnar Fredriksson abiellusid. Frida ja Ragnar lahkusid Bengt Sandlunds Big Band'ist ning moodustasid oma ansambli Anni-Frid Four. Samal aastal osales Frida konkursil "Flugan", mille ta võitis.1967

25. veebruaril sündis Frida ja Ragnar Fredrikssoni teine laps - tütar Ann Lise-Lott. Sügisel korraldas plaadifirma EMI koos heategevusorganisatsiooniga Barnens Dag ülerootsilise uute talentide leidmise konkursi "Nya Ansikten" (Uued Näod). Pühapäeval, 3. septembril, mis on kõigile meelde jäänud päevana kui Rootsi läks üle parempoolsele liiklusele, toimus Stockholmi Skanseni pargis lauluvõistluse finaal. Anni-Frid võitis selle 1966.a. Östen Warnerbringi poolt hitiks lauldud looga En Ledig Dag. Konkursi võitjale oli üllatusauhinnaks samal õhtul esinemine Lennart Hylandi teleshows "Hyland's Hörna". Pärast sellist edu sõlmis 21-aastane Frida lepingu EMI-ga, jättis Eskilstuna maha oma mehe ja kaks last ning asus elama Stockholmi.
Anni-Frid Lyngstadi esimene singel (EMI HMV X 8691)  plaadistati 11. septembril "Europa Film" stuudios Marcus Österdahli orkestriga. Esimeseks looks oli loomulikult konkursi võidulaul En Ledig Dag (Vaba päev), mis on rootsikeelne versioon laulust Weekend In Portofino. Singli B-külje Peter, Kom Tillbaka (Peter, tule tagasi) on cover Freddy Quinni shlaagrist Junge, komm bald wieder.

Teine singel (EMI HMV X 8700)  ilmus veel sama aasta lõpus. Din (Sinu) originaalpealkirjaga Quiereme Mucho on kirjutatud Julio Roig Lobo poolt juba 1915.aastal. Esmakordselt sai see lugu tuntuks 1932.a itaalia laulja ja näitleja Tito Schipa esituses. Inglisekeelsele publikule sai laul tuttavaks pealkirja all Yours  1941.a. Jimmy Dorsey esituses. Hiljem on Quiereme Mucho't laulnud ka Julio Iglesias, kes 1979.a. tõusis selle looga edetabeli tippu. B-küljel on rootsikeelne versioon Frankie Valli hitist Can't Take My Eyes Off You - Du Är So Underbart Rar (Sa oled nii suurepäraselt armas).
 1968

Aasta alguses vahetas Frida stuudiot ning salvestas järgnevad singlid EMI-konserni kuuluvas Columbias koos Ivan Renlideni orkestriga. Frida produtsendiks oli Olle Bergman.
Suvel osales Frida nn. pargifolgituuril koos tuntud rootsi laulja Lasse Lönndahliga.


 

Kolmanda singli (Columbia DS 2392) lugu Simsalabim on esimene originaal-lugu, mille on Fridale kirjutanud Gunnar Sandevärn. B-küljel jätkub rootsikeelsete coverite esitamine - Vi Möts Igen (Me kohtume taas) on originaalis Where are they now.
 
 
 
 
 


 
 

Neljanda singli (Columbia DS 2402) laulud on jällegi tuntud lugude tõlked. Mycket Kär (Väga armas) on töötlus Itaalias Orietta Berti poolt edetabelis 3-ks lauldud Non illuderti mai. Rootsikeelse teksti Frida jaoks kirjutas tulevane ABBA manager Stig Anderson. Eesti kuulajale on see laul tuntud Uno Loobi ja hiljem ansambel FIX-i esitatud "Väike neiu". B-külje När Du Blir Min on 1939.aastast pärit Nat Shilkreti ja Gene Austini jazz-lugu Lonesome road.
Viimase singli  kaks lugu ilmusid ka kogumik-LP-l "EMI-Sextetten" (Odeon PMES 575).
 1969

Sel aastal ilmus Fridal kolm singlit ning ta osales suvel pargifolgituuril koos jazz-peanist Charlie Normaniga. Kui nad kevadel Malmös esinesid, kohtas Frida esmakordselt oma tulevast ansambli- ja elukaaslast Benny Anderssoni.

Kevadel ilmunud singlil (Columbia DS 2431)  on Ivan Renlideni poolt Fridale kirjutatud Härling Är Vår Jord (Me maailm on oivaline). Selle lauluga osales ta Melodifestivalenil , mis on Rootsi Eurovisooni lauluvõistluse eelvoor. Lugu jäi jagama 4. -5. kohta.
B-küljel on Räknar De Lyckliga Stunderna Blott (Hinda ainult õnnelikke hetki).

Järgmine singel (Columbia DS 2438) on jällegi töötluste päralt. Så Synd Du Måste Gå (Nii kahju, et sa pead minema) on Stig Andersoni rootsikeelse tekstiga Vera Lynni 1967.a. menulaul It hurts to say goodbye. Försök Och Sov På Saken  (Proovi ja otsusta hiljem) on originaalis Inglise edetabelis kolmdaks tõusnud Cilla Blacki lugu Surround Yourself With Sorrow .

Septembrikuus ilmunud singel (Columbia DS 2460)  on salvestatud Mats Olssoni orkestriga ning alates sellest hetkest on Frida produtsendiks Benny Andersson. Peter Pan on Benny & Björn Ulvaeuse kirjutatud ning see on esimene lugu, kus teevad koostööd kolm tulevast ABBA liiget. B-külje Du Betonar Kärlek Lite Fel  (Sa võtad armastust natuke valesti) on Fridale kirjutanud Benny Anderssoni koostööpartner The Hep Starsi ajast - Peter Himmelstrand.

Fridal jäid selle aja repertuaari kuulunud lauludest realiseerimata Söderhavets Sång, Spara Och Slösa, Flygarelåten  ning lisaks ansambel Supremes lugu Baby Love. Viimasest on lõik videol "Essential Stockholm".


ANNI-FRID LYNGSTAD alias ABBA-FRIDA 1970s
ANNI-FRID LYNGSTAD alias ABBA-FRIDA 1980s
ANNI-FRID LYNGSTAD alias ABBA-FRIDA 1990s
ANNI-FRID LYNGSTAD alias ABBA-FRIDA 2000s


   © 1999 - 2008   Elmar Kivaste