BJÖRN ULVAEUS & BENNY ANDERSSON 1966 - 1970


1966

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, et ...
... 1966.a. juunikuus sattusid Rootsi kaks tuntumat ansamblit The Hep Stars ja Hootenanny Singers andma kontserte ühes ja samas linnas Västervikkis. Õhtul, pärast kontserte, lõõgastuti koos ühes baaris ning seal kohtusidki kaks meest, kelledest sai aastakümneteks laululoojate-tandem.
Esimene Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse ühiselt loodud laul nägi ilmavalgust samal aastal. Lugu Isn`t it easy to say  avaldati Rootsi The Beatles'iks kutsutud ansambli The Hep Stars detsembris ilmunud LP-l "The Hep Stars" (Olga LPO 04).
Nii Hootenanny Singers kui ka Hep Stars lindistasid Björni kirjutaud loo No Time.
1966. loodi firma Hep House, mis juhtis Hep Stars'i finantselu ja tegeles teiste ansamblite plaatide produtseerimisega. Peamine produtsent oli Benny, kes väidetavalt mängis Hep Starsi kõrvalt klahvpille ka teiste ansamblitega. Tema kaasosalusega valmisid Fabulous Four'i singel Puff the magic dragon / This land is your land (Hep House HS03)1967

Väidetavalt mängis Benny klaverit ansambli Deejays singlil Somewhere my love (Hep House HS06) filmist "Doctor Zjivago".
Sel aastal läbisid Björn ja teised Hootenanny Singersi poisid armeeteenistuse.
Benny  reisis aasta alguses koos Hep Starsiga Keeniasse Aafrikasse, et seal ansamblist film vändata. Tegelikult kukkus aga projekt läbi ning suvel käis ansambel oma traditsioonilisel pargifolgituuril.1968

Järgnevatel aastatel tegi Benny laulude kirjutamisel koostööd Lars Berghageniga. Realiseeriti esimene lugu, mis pole Hep Starsile kirjutatud. Selleks oli Lill-Babs'i ja Marcus Österdahli orkestriga salvestatud Tänk Så Skönt (Karusell KFF 730).
Oktoobris ilmus teine Benny ja Björni koostöös tehtud laulu A flower in my garden  (Olga SO80), mille realiseeris taas The Hep Stars.
 1969

Sel aastal tegi Benny Andersson oma esimese ürituse Melodifestivalenil, s.o. Rootsi Eurovisiooni eelvoorul. Jan Malmsjö jaoks kirjutaud laul Hej Clown (CBS 4117) tuli konkursil kolmandaks.
Benny ja Lars Berghagen kirjutasid loo Lennart Grahm'i ja ansambli Nya Shanes jaoks Ozi McDozi (Polydor NH 59 777).

Märtsis ilmusid järjekordsed kaks Benny ja Björni ühiselt kirjutaud lugu The Hep Starsi jaoks - Speleman (Olga SO87), B-poolel Precis som alla andra.


 

21. märtsil salvestas Brita Borg loo Ljuva sextital (Polar POS 1072), millest sai esimene Top 10 jõudnud Benny ja Björni kirjutatud lugu.
 
 
 

Augustikuus, pärast pargifolgituuri, otsustasid Benny, Svenne ja Lotta ansamblist Hep Stars lahkuda, kuna neid huvitas rohkem middle-of-the-road stiil. Teised soovisid aga pöörduda tagasi esialgse rock'n'rolli juurde. Järgnevad aastad tegi Benny Andersson koostööd Björn Ulvaeuse ansambliga Hootenanny Singers.

Esmakordselt toimus koostöö kolme tulevase ABBA liikme vahel. 10. septembril, kui Anni-Frid Lyngstad (Frida) salvestatud Benny ja Björni kirjutatud Peter Pan (Columbia DS2460).

Novembris ilmus Björni soolosingel Partaj-aj-aj (Polar POS 1088), mis on  Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse kirjutatud ning tekst on Stig Andersonilt.
 

Kuna Benny ja Björn kasutasid tihti Metronome stuudiot oma lugude lindistamiseks, siis tehti neile stuudio poolt ettepanek teha ka produtsenditööd. Esimene singel, mille nad produtseerisid olid Anna-Lena Löfgren'i singel Det Var En Gång (Metronome J27.039). See on Bee Geesi First Of May  rootsikeelne versioon. B-külje Så Kom Den Där Våren  on 1968.a Björni poolt Hootenanny Singersile kirjutatud laulu Fåfängans Marknad (Polar POS 1063)  uus, Britt Lindeborgi tekstiga ümbertöödeldud versioon.
 
 


 

Björn  Ulvaeus ja Stig Anderson  olid kaasautoriteks Polar Musicus lindistatud, kuid EMI avaldatud  Gothlands Får'i  loole  Ingen Vet  (Columbia DS 2444) .
 
 
 
 1970


Enne kui Björn ja Benny Polar Musicu firmamärgi all koostööd tegema hakkasid, kirjutasid Benny ja Stikkan Andersoni koostöös laul  Den gamla biografen (Polydor 2053 009), mida esitas Lill Linfors.

Ka Benny ja Björni järgmised lood, mis 27. veebruaril salvestas rootsi laulja Billy G-son, ilmusid Polydor Records AB firmamärgi all. There`s A Little Man (Polydor 2053 010)  on tähelepanuväärne selle poolest, et esmakordselt laulis Agnetha Fältskog nende kirjutatud laule backvokaali. Singli B-külje loo - I Saw It In The Mirror,  salvestas ABBA 15. märtsil 1973.a. ringi oma "Ring Ring" albumi jaoks.
 
 
 

Edasi jätkus juba töö Polar Music stuudios, kus lisaks oma albumi ettevalmistamisele jõudsid Björn ja Benny kirjutada lugusid ka teistele.
Trompetisti Arne Lamberth'i plaadilt (Polar POLL 107)  leiame Andersson-Ulvaeuse A flower in my garden rootsikeelse versiooni Fröken Blåklint, mis ilmus ka eraldi singlina (Polar POS 1094).
 
 
 

1969.a. novembris-detsembris alustasid Björn ja Benny oma esimese singli salvestamist Europa Film Studios. Lindistati kaks laulu - She’s My Kind Of Girl  ja Inga Theme  (Polar POS 1096)  ameerikalase Joseph W. Sarno soft-porno filmi "Inga II" jaoks ning singel ilmus 1970.a. märtsis. Film ise esilinastus alles 1971.a. märtsis. Singel ilmus veel Prantsusmaal (Sava SV45550)  ja Jaapanis (CBS EPIC-83025). Kui Rootsis müüdi singlit kõigest 250, siis jaapanlastele meeldis see niivõrd, et müüginumber oli tuhat (!) korda suurem, s.t. 250 000 eksemplari.


 

Lisaks tõsistele lugudele kirjutasid Björn ja Benny ka naljakaid, lorilaulude moodi lugusid. Üks neist oli Brita Borg & Rolf Bengtson  esitatud Jo-Jo-Nä-Nä-Men (Polar POS 1100) .
 
 
 

Benny ja Björni seadsid kõik lood Hootenanny Singersi plaadile "Skillingtryck" (Polar POLS 225).  Tegemist on plaadiga, millel on uue töötluse saanud Skandinaavia 19.saj lõpu ja 20. saj alguse menulood.

1970.a. juunikuus alustati oma LP salvestamist ning selles osalesid ka Björni kihlatu Agnetha Fältskog ning Benny elukaaslane Anni-Frid Lyngstad.

Septembris ilmus Björni ja Benny teine singel Lycka (Polar POS 1110), millel B-külje lugu Hej Gamle Man!  on kõige esimene laul, mis on salvestatud Agnetha, Björni, Benny ja Anni-Frida poolt.

Septembris ilmus ka Björni ja Benny LP "Lycka" (Polar POLS 226) . Plaadi nimiloost on Fridal oma versioon tema 1971.a. LP-l "Frida" (Columbia 34360) .
 
 


Svenne & Lotta realiseerisid singlina ka 1969.a. Fridale kirjutatud loo Peter Pan  (Date DAS 3).

Esimene projekt, millest kõik neli tulevase ABBA liiget osa võtsid, oli show nimega Festfolket (Peorahvas). Show salvestus oli 29. septembril ning esitlus raadiosaates "Våra favoriter" (Meie lemmikud) toimus 3.oktoobril 1970.a. Saates esitas Frida laulu Barner Sover oma peagi ilmuvalt LP-lt "Frida". Agnetha esitas laulu Som Ett Eko oma LP-lt "Som Jag Är" ning Björn & Benny "Lycka" albumilt Hej Gamle Man!  Neliku esimene avalik esinemine toimus 31. oktoobril telesaates "I Stället För Tarzan".


BJÖRN ULVAEUS & BENNY ANDERSSON 1971 - 1973
BJÖRN ULVAEUS & BENNY ANDERSSON 1974 - 1978


      © 1999 - 2009   Elmar Kivaste