Finantsteenused

Laenud, väikelaenud, kinnisvaralaenud - informatioon siit!

KASULIKKU INFORMATSIOONI LAENUDEST

Krediitkaardi, järelmaksu, liisingu, arvelduskrediidi ning laenu kasutamise otsus peaks olema alati põhjalikult läbi kaalutud. Lisaks küsimusele, kas nende finantsteenuste kasutamine on üldse mõistlik ja Sulle jõukohane, peaksid tegelema ka erinevate pakkumiste võrdlemisega. Esimene saadud pakkumine ei pruugi olla kõige soodsam. Otsustamisel ja võrdlemisel on Sulle abiks Euroopa Liidu tarbijakrediidi standardinfo teabeleht.

Teabelehte saad küsida kõikide krediidiliikide puhul enne lepingu sõlmimist. Teabeleht annab Sulle ülevaate valitud finantsteenuse kasutamisega kaasnevatest kuludest ja kohustustest.

Siit lehelt leiad levinumatele krediidiliikide näitlikud teabelehed koos selgitustega. Soovi korral võid seadistada laenu suurust, kestvust ja intressimäära. - laenatargalt.ee

MAKSERASKUSTE ENNETAMINE

Hoia oma rahaasjadel pidevalt silma peal: see tähendab, et sa tead, kui suur on su sissetulek ja millised on järgnevate kuude hädavajalikud väljaminekud. Ülevaate saamiseks ja kulude kontrolli all hoidmiseks on hea koostada regulaarselt eelarvet.

Kogu raha tagavaraks. Alusta säästmist kasvõi kümne euro kaupa.

Ära võta mitmeid erinevaid laene. Tea alati, kui palju sa teenid ning kui palju pead iga kuu laenuraha tagasi maksma.

Ära võta laenu kergekäeliselt. Kaalu, kui vajalik ikkagi on laenuga tehtav ost.

Püüa vältida kõrge intressiga laene.

Kui sul on juba mitu laenu, siis püüa kiiremini tagasi maksta laen, mis on kõrgema intressiga.

MÕISTED

Laenu tagatise vormid on erinevad ning täpsed tingimused võivad sõltuda laenu tingimustest, laenusuurusest, laenuliigist jne. Laenu tagatiseks võivad olla muuhulgas näiteks laenuvõtja sissetulek, era- või juriidilise isiku käendus, kinnisvara (näiteks kinnisvara laen) jne.

SMS-laen (SMS-loan) - SMS-laen (sms laen näide) on väikelaen, mille laenutaotlust on võimalik esitada Interneti või telefoni teel (SMS vahendusel). SMS-laenu üldjuhul iseloomustab lühike periood ning kõrge intress. SMS-laenu võtmine on seotud mitmete ohtudega muuhulgas näiteks on levinud mitmed SMS-laenu pettuste skeemid. SMS-laenu võttes on reaalne oht ennast lõhki laenata, sest SMS-laenu väljastamisel ei kontrollita laenuvõtja finantsolukorda - sissetulekut ja olemasolevaid laenukohustusi.

Hüpoteek - Hüpoteek on kinnisasja pant. Näiteks eluasemelaenu väljastamisel vormistatakse notari juures hüpoteek panga kasuks. See tähendab, et ühelt poolt hüpoteek annab võimaluse laenu saamiseks ning teiselt poolt on ta laenuandjale tagatis. Hüpoteek annab laenuandjale õiguse hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamisele panditud kinnisasja arvel (näide laenu taotlemine kinnisvaralaenu näitel).

Laenu tagatis - Laenu tagatise vormid on erinevad ning täpsed tingimused võivad sõltuda laenu tingimustest, laenusuurusest, laenuliigist jne. Laenu tagatiseks võivad olla muuhulgas näiteks laenuvõtja sissetulek, era- või juriidilise isiku käendus, kinnisvara jne. Tagatiseta laenud on seevastu täpselt vastupidised laenu tüübid

Laen kinnisvara tagatisel- viidatud ka kui kinnisvaralaen või hüpoteeklaen. Laen mille saamiseks, pab tagatiseks andma enda kinnisvara, mis "kindlustab" laenu saamise. Kinnisvara tagatisel laenu taotlemine on tavapäraselt pikema protsessiga laen kui väikelaen või erinevad kiirlaenud. Laenusummad on tavaliselt suuremad. Eestis pakkub kinnisvara tagatisel laenu näiteks ettevõtte Hypoteeklaen.

Kiirlaen - laen mida pakutakse nime all kiirlaen või kiirlaen sularahas. Laenu oseloomustab väikene laenusumma ja mitte eriti kaugele ulatuv laenu tagasimaksmise tähtage. Kiirlaen on oma olemuselt sarnane kõigile teistele väikelaenude liikidele. Taotlemise protsess on kiire ja lihtne aga peamiseks nõudeks on esmakordne isiku tuvastamine laenupakkuja juures. Kiirlaen on Eesti turul olnud umbes 10-aastat ja veel küllaltki reguleerimata. Peamist ülevaadet teevad kiirlaenudest endiselt ainult mitteametlikud hobi korras loodud laenude võrdlusportaalid.

Järelmaks - Järelmaks on tarbimislaen, mille kasutamise eesmärk võib olla erinev. Järelmaksulepingus fikseeritakse laenu tähtsamad tingimused nagu näiteks, periood, tagasimakse tingimused, kuumakse suurus, intress jne.

Väikelaenud - on laenu vorm, mille puhul puudub tagatis ja selle saab enamasti väga kiire ja minimalistliku laenutaotlusprotsessi tulemusena. Väikelaenud on nagu nimigi ütleb väiksema summaga väljastatavad laenud. umbes 200-100 EUR.

Krediitkaart - Krediitkaart on pangakaart (näide krediitkaardi pakkujast), mis annab võimaluse kasutada kokkulepitud piirmääras panga poolt antavat krediiti. Krediidilimiit lepitakse kokku vastava lepingu sõlmimisel. Krediitkaardiga makstes ei sõltu makstav summa kaardiomaniku kontojäägist, vaid see summa arvatakse maha kliendi vabast krediidilimiidist.Eelkõige on krediitkaart mõeldud ostude eest tasumiseks, kuid sellega on võimalik välja võtta ka sularaha. Krediitkaardiga sooritatud tehingute eest toimub tasumine panga poolt määratud kuupäeval ja viisil. Tagasimaksmise viisid võivad olla erinevad. Krediitkaardile võivad olla kehtestatud erinevad tasud muuhulgas näiteks aastatasu, kuu hooldustasu, intress jne. Krediitkaartide tasude ning teiste tingimustega on võimalik tutvuda pankade veebikülgedel.