SOOJAPOOLNE NOVEMBER

Tänavuse novembrikuu temperatuurikäik meenutas üldjoontes eelmise aasta oma, samas keskmine temperatuur jäi tänavu enam kui 3 kraadi võrra kõrgemaks kui mullu.

2004 ja 2005 novembrikuu ööpäeva keskmiste õhutemperatuuride võrdlus.

Kuu esimesel paaril päeval valitses meie ilma veel võimas kõrgrõhkkond Venemaa kohal, mis oli ilma külmaks muutnud juba oktoobri lõpus. Taevas oli novembri alguse kohta lausa haruldaselt sinine ja pilvitu ning öised miinuskraadid hoidsid maas kohati veel oktoobri lõpust püsinud lund.

Tõsisem ilmamuutus tuli 4. kuupäeval, mil kõrgrõhkkond lõplikult taandus, andes teed läänest peale suruva madalrõhkkonna sajupilvedele. Seejuures Hiiumaal ja Loode-Eestis saatis sadude algust novembris Eestis mitte just väga tavaline äike. Soojad ja sajused ilmad jätkusid kuu keskpaigani. Kui esimese dekaadi lõpuni valitsesid valdavalt nõrgad sajud, siis teine dekaad tõi väga võimsa sügistsükloni koos tormituule ja tugevate vihmavalingutega. Kardetud Pärnu üleujutamine jäi seekord siiski olemata, kuid näiteks Türil kallas 13. ja 14. kuupäevaga kokku 36 mm vihma, mis on enam kui pool kuu pikaajalisest normist.

Tormile järgnes külma õhu pealetung, mis sai teoks 16. kuupäval, täpselt nagu ka aasta eest. Kagu-Eesti sai juba samal päeval ka õhukese lumikatte, mujal jäi maa veel valdavalt hilissügiseselt mustaks. Edasi jätkus õhutemperatuuride kõikumine 0 kraadi ümber kuni kuu lõpuni, soojem oli vaid saartel ja rannikualadel. Korralik lumikate kujunes sisemaal 25. - 27. kuupäeval, Türil oli selle paksuseks näiteks 7 cm. Samal ajal kimbutasid erakordsed lumesajud ka enamikku Lääne- ja Kesk-Euroopast, kus lumesadu on kohati loetud koguni eriti ohtlike ilmanähtuste hulka.

Samal ajal külma pealetungiga läänest voolas Mustalt merelt üle Venemaa põhja tugev soojalaine, mille 28. kuupäeval üle läänemere põhja suundunud tsükloni idasuunaline õhuvool ka Baltimaadesse tõmbas. Seega oli 28. kuupäeval enamiku lumest viinud sula täiesti harukordne selles osas, et soojalaine tuli idasuunalt, mitte läänest Atlandilt nagu talveperioodil tavaline.

Kuu viimasel paaril päeval õhutemperatuur küll langes, kuid paljudes kohtades jäigi maa mustaks. Lumikate taastus kiiremini Kesk-Eestis, Türil oli kuu viimasel päeval lund taas 7 cm, 1. detsembri hommikul juba 13 cm. 30. kuupäeval üllatas läänesaari kohati taas äike, mis seekord kujunes ilmselt suhteliselt sooja merevee kohal võimsates sajutpilvedes. Meie saartelt suundus see äiksepilvede massiiv üle Soome lahe, jõudes ka Helsingisse. 

Kokkuvõttes oli tänavuse novembri esimene pool väga soe nagu ka mullu, teine pool aga keskmiselähedase õhutemperatuuriga (mullu väga külm). Nii ei suutnud jahedam kuu lõpp erinevalt möödunud aastast tasakaalustada sooja kuu alguse mõju ning 2005 novembri keskmiseks õhutemperatuuriks kujunes 3,0°C, mis on 3 kraadi üle pikaajalise keskmise. Sademeid langes kokku 84,8 mm, mis on umbes 25 mm võrra normist enam.

Vaata lisaks: Õhutemperatuur novembris

                     Sademed novembris

                                                 Lumikate novembris