Enamik me lootustest ja panustest…

14Enamik me lootustest ja panustest kui miraaž.

Kui abi ja tuge hädast vajame, siis pettust, härmi kogeme.

Seega mõtted darma poole suuna.

Nii on minu südame nõu.

Oma elus oleme hõivatud paljude tegevustega, lootes mingit tasu või tulemust. Tegelikult on kõik see kui miraaž. Kõrbes on loomi, kes on päevade kaupa joomata ning suures janus. Nähes miraaži nad mõtlevad, et kaugel paistab jõgi ning tormavad selle suunas suurte lootustega. Kuid mingit jõge pole, nad kurnavad enda välja ja mõnikord hukkuvad.

Samamoodi on ka meie elus. Päevast päeva me teeme tööd, aga kui meil on kõige suurem häda, siis tulemus on ainult miraaž. Me ei saa, mida lootsime ja see murrab meie südame. Tunneme pettumust ja oleme õnnetud. Meil on palju unistusi ja tohutult plaane: “Kui ma teen seda, siis saab alles tore olema.” See kõik on pettepilt. Toimime kui metsloomad, kes ajavad tühja taga. Sellega ei taha öelda, et elu on mõttetu, vaid seda, et meil on vaja hoolikalt valida vaatenurk. Elu lõpuks ei jää järgi midagi olulist. Kõik meie maised tegevused muutuvad üheks mälestuseks. Kui me selle avastuseni jõuame, siis see ärritab ja masendab, eriti kui me oleme kõrges vanuses ja lähedal oma elu lõpule. Oletagem, et oled olnud poliitiliselt või äriliselt võimukas tegelane ning teeninud kõigi austuse. Pärast erruminekut ei ole enam mingit võimu ning tekib tunne, et elul pole mingit tähendust. Kõik saavutatu on kadunud kui miraaž.

Ainus asi, mida tasub usaldada on darma. Darma on võimas valgus, see peletab sõgeduse pimeduse viisil, milleni ei küündi ükski muu valgus. Darma on parim sõber, usaldusväärne sõber, kellele me võime järgneda läbi mitmete elude, nii nagu mitte ühelegi teisele sõbrale. Darma on hiilgav kalliskivi, mis rahuldab meie õnnejanu viisil, milleni ei küündi ükski muu kalliskivi. Kui oleme masendunud, kui kannatame, on järgimise korral darma alati valmis meid toetama ja meile tarkust aandma. Mida enamat me veel vajame? Darma on selline suurepärane and. Kui anname oma sõpradele kingituseks darma, siis see vabastab neid meelepetetest nii nagu ei ükski muu kingitus. Kui me saame sõbraks darmaga, siis on meie käsutuses kogu darma rikkus. Kui me kanname darma valgust, siis see rõõmustab kõiki suuri meistreid ja budasid. Sellepärast tuleb oma süda ja mõtted suunata darma õpingute ja järgimise poole.

Darma järgimise sisuks on pahede vältimine ja vooruslike mõtete ja tegevuste kasvatamine. Mantrate lausumine pole tingimata darma harjutus. Palved pole tingimata darma harjutus. Kõik sõltub meie sisemistest ajenditest. See, kui me kanname kaelas maalat, ei märgi tingimata meid kui vaimsete huvidega inimest. Selliseid olulisi mõtteid tuleks uurida, jõudmaks selgusele nende tõesuses — mitte ainult budistide suhtes, vaid üldse kogu laias ilmas. Selline järelekaalumine annab meile kindlustunde ja vaimse tugevuse. Lähtudes vaid meelemõlkest, võib öelda: “See harjutus meeldib mulle. Ma soovin osta maala ja lausuda seda mantrat.” Nii kulub mõni aasta, kuid mõtlemine pole muutunud. Selline isik võib lugeda kokku, kui palju mantraid ta on lausunud ja imestada: “Mida kasu mulle on tõusnud kõigest sellest? Ma olen lugenud niipalju palveid, aga mitte mingit tulemust. Mis mõte sellel on? Mulle aitab sellest kõigest!” Isegi siis, kui mingit kasu saadakse, võib selliselt palju aega raisku minna.

Aluseks peame teadma, mis on olelusringluse olemus. Edasi, lähtudes sellest, tuleb õppida, kuidas suunata oma vaimset suhtumist. Darmal pole mingit pistmist kultuuriliste eripäradega. Pigem on see kohaste vaimsete ajendite rajamine, psüühika häirete kõrvaldamine ja vaimsete omaduste kasvatamine. Sellise lähenemisega muutuvad darma harjutused väga praktilisteks. Me oskame neid hinnata, kui kord saame aru nende tulemusest ja jätkame oma õpinguid ja järgimist lähtudes mõtlemisest ja elukogemusest.

Võtke hetk aega vaagimaks miraaži analoogiat. Kuumas kõrbes paistab metsloomadele miraaž kui jõgi. Oma janus tormavad nad miraaži poole jõudmata janu leevenduseni. Sarnaselt, olelusringis ajavad paljud taga maiste huvide miraaži ning kulutavad nii suurema tuluta oma elu. Lausuge enesepühendus: “Alates tänasest järgin darmat.