Oma kallis ihu…

15Oma kallis ihu kui sügisõis

Piisab hetkest ja selle neelab kaduvuse hall.

Seega aega raiskamata, vaagi surma tähendust.

Nii on minu südame nõu.

Suvised õied on õrnad, aga sügise õied on veelgi õrnemad. Suurtel kõrgustel on nende iga eriti üürike. Ühel hommikul on õied värsked ja ilusad, kuid kui öösel tuleb külm, siis järgmisel päeval on kõik õied kadunud. Inimesed toovad lilli ilusate andidena templisse ning maksavad nende eest palju raha. Mõne päeva pärast viskame need aga prügina minema. Me hellitame oma ihu igat moodi, süües võimalikult hõrkusid roogasid, riietudes kallitesse ja ilusatesse rõivastesse, magades kõige mugavamas voodis, mida vaid suudame leida, aga tegelikult on see kõik kui sügisene õis. Me ootame oma ihu ümmardamisest ja hellitamisest õnne, kuid meie ihu on kaduv. Kui jääme raskelt haigeks, siis ühe päevaga muutub kõik. Mõelge olukorda, kus on kohutav peavalu, jälgige selles oma nägu — see näeb kohutav välja. Kõik, mida me oleme kuude ja aastate jooksul kalliks pidanud, puruneb ühe tunniga.

Öeldu ei tähenda, et ihu oleks kasutu, või et me peaks ihu hävitama või ei tohiks ihust hoolida. Pigem, et selle ihu eesmärk on võimaldada darma õppimist ja järgimist, mitte aga kasvatada kiindumust. Oma ihu tuleb kasutada sillana üle sansaara ookeani. Ihu tuleb vaadata kui laeva, mis võib seilata sansaarast nirvaanasse. Me peame sööma, ennast katma ja oma ihu eest hoolt kandma. Kui me ihu eest head hoolt kanname, siis on meil võimalik seda paremini rakendada. Samuti kui laeva, tuleb meil kaitsta seda kahjustuste eest ja tema eest hoolitseda, et oleks võimalik ületada ookean. Niiviisi me sööme ja teeme muid tegevusi, kasutades ühtlasi meile antud ihu eneste vabastamiseks sansaara ookeani kütkeist.

Minevikus olid Tiibetis mõned suurepärased järgijad, kes pidasid ranget erakupõlve ja olid süvis. Mõnikord läks süvi väga hästi ja oli tavaks öelda: “Täna ihu teenis mind hästi. Annan talle korraliku kõhutäie.” Muidugi polnud “korralik kõhutäis” midagi erilist — vaid tsampa, kuivatatud juust ja või. Mõni teine päev, süvi ei läinud nii hästi, siis oli tavaks öelda: “Täna see ihu polnud suurem asi. Täna korralikult süüa ei saa.” Sellisel lihtsal viisil tuletati enestele meelde oma inimelu võimalikult hea ärakasutamise harjutamist.

Me sureme ühel päeval ja nii pole mõtet panustada ihulikku kiindumusse. Me peame kasutama oma piiratud aega targalt, õppides ja harjutades darmat. Vaagi surma tähendust tähendab enamat kui vaid surma peale mõtlemist. Me teame, et surm tuleb kunagi. Meil tuleb lahti lasta oma kiindumusest oma ihusse ja kandes südames darmat õppida surema rahulikult ja rõõmsalt, justkui pöörduksime tagasi oma koju. Kui me sureme, siis neli stiihiat lakkavad üksteise järel toimimast, siis lakkab hingamine ja süda jääb seisma. Seejärel järgnevad surma okultsed märgid.

Pärast neid kogemusi lahkub teadvus ihust ja eksleb bardos. Ekslemine mitmesugustes kogemustes võib kesta kuni 49 päeva ja lõppeb sidumisega järgmisse ellu. Seejärel sünnime, vastavalt oma karmale, ühes kuuest olelusringist. Selliselt me eksleme lõputult sansaaras. “Enesevalitsuse selgituslaulus” ütles isand Džigten Sumgön:

Nähes nelja ihustiihia kasvu ja kadu,

jõu ja võimete petlikus saab selgeks.

Nooruse sügisõis —

Mõelda, kes sinna oma usalduse paneks?

Vaagige eneses seda ihu loomust. Rakendage sellest meelepettest ärkamiseks darmat. Kuitahes tugevalt olemegi oma elusse kiindunud, tuleb ühel päeval ilma valikuvõimaluseta seista silmitsi surmaga ja see ihu jätta. Kui kasvatame ihulist kiindetust ja järgime hardalt darmat, siis on võimalik kogeda suuremaid rõõme. Suured bodisatvad ei kõhkle teiste abistamiseks ka põrgutesse minemise ees. Nad suudavad seda teha rõõmuga, sest neil puudub kiine ihusse. Meie aga seevastu ei suuda isegi seda taluda, kui keegi juhtub meid näpistama.

Võtke aega vaatamaks mõnda ilusat ja värsket lilleõit. See on ilus ja haarab tähelepanu. Kui nuusutada, siis lõhnab see imepäraselt! Mõne tunni pärast õis tuhmub ja ei köida enam me meeli. Varsti viskame selle lihtsalt prügikasti. Sarnaselt on kõik ajutine. Kaitske oma vaimu süvis ja tasakaalustage seda läbi kooskõla.