Kõrgemate ringide õndsus…

20Kõrgemate ringide õndsus kui mürgine toit.

Pealtnäha kui õnn, kuid vaid vaeva põhjustab.

Sansaaral pole mõtet ega sisu.

Nii on minu südame nõu.

Kõrgemad ringid märgivad inimilma ja eriti jumalate ilmasid. Mürgise toidu kujundil on sama tähendus kui 11ndas värsis. Selline mürgitatud toit paistab isuäratav, see on värvikirev ja veetlev. Teadmatult mõtleme: “Kui ma seda söön, siis saan õnnelikuks. See toob mulle rõõmu ja rahuldust.” Aga pärast selle söömist lõpetame suurtes valudes ja kannatuses. Sarnaselt tõmbavad meid eneste poole sansaara õndsus ja rõõmud. Me viskume olelusringlusesse ja oleme täielikult selle võimuses. Selle kõige tulemusena pole ei kestvat õnne ega rahu. Selline on muutuste kannatus või heitlikud mõnud, see kõik on põgus õndsus.

Kujutlege, et korraldate tähtsa õhtusöögi koos sõprade ja mõnede oluliste isikutega. Peate endale selga panema oma parimad ja kallimad riided. Juues teed tuleb olla ülimalt ettevaatlik, et ükski piisk ei pääseks riideid rikkuma. Kui juhtub teepiisk siiski riietele sattuma, on piinlik ja koheselt haarate salvräti järele, et see ära pühkida. See on tõeline piin. Tuleb käituda täiesti veatult, tuleb tähelepanelik olla iga oma sammu suhtes, kuidas istuda, kuidas rääkida. Kõik vabadused on kadunud! Laud peab olema ideaalselt kaetud, iga roog just õiges kohas. Kõik on kunstlik ja pealiskaudne. Mis sügavat tähendust võiks selles olla? Millist püsivat kasu see võiks tuua? See ei tähenda, et me peaksime olema hoolimatud oma ühiskondlikus suhtluses.

Toodud õpetus ei muuda sansaarat millekski ebameeldivaks, pigem tutvustab meile sansaara tegelikku olemust. Kogu olelusring on ilma püsiva õnne või rahuta. Isegi kui ohverdada kogu oma rahu, aeg ja energia, ei leia me tegelikku õnne. Miks mitte siis ohverdada väheke oma õnne, et õppida darmat ning seejärel seda järgides jõuda tegeliku õnneni?