Jõudeolu ja andidega elu…

25Jõudeolu ja andidega elu saave kui aaretesaar.

Meie enese kätes on vabanemine või mitte.

Seega katsu kindlalt mitte tühikäsi lahkuda.

Nii on minu südame nõu.

See värss käsitleb taas hinnalist inimelu. Jõudeolu tähendab kaheksast mittesoodsa olu puudumist, mis on järgmised:

Kui meid ei piira toodud ebasoodsad olud, siis on meil võimalus hinnalise darma kaemusteks.

Anded või saatuse õnn koosneb kümnest põhiolust, mis jaotatakse kaheks. Esimesed viis on seotud enesega:

Järgmised viis on erilised välised olud, mis peavad kehtima või millesse tuleb sattuda:

Kui meil on kõik kümme andi või omadust, siis meil on darma õppimiseks ja harjutamiseks olemas võimekus, võimalus ja olud.

Kõigi nende kaheksateistkümne soodustava omaduse saave on justkui saabumine aaretesaarele, kus võib leida soovetäitvaid kalliskive. Kui keegi, kellel avaneb selline võimalus lahkub tühjalt, siis kogu maailm peaks teda rumalaks või koguni hulluks. Sarnaselt see, kes jõuab vabanemise väravasse, kuid ei sisene, vaid pöördub tagasi olelusringi vangi, on üks ütlemata õnnetu tegelane.

Praegu on meil kasutada hinnaline inimelu, me oleme kuulnud õpetusi ja meil on aega harjutamiseks. Kas me vabaneme olelusringist või mitte on meie eneste kätes. Meil on täielik vastutus. Kui surma tulekul pole me saanud darmast mingit kasu, siis on olukord palju tobedam, kui see, et lahkume kalliskivide saarelt kalliskive kaasa võtmata. Soovetäitvad kalliskivid võivad anda meile rikkust selleks eluks, kuid hinnaline inimelu võimaldab meil vabaneda olelusringist igaveseks.

Milarepa on näiteks edukast darma järgijast. Ta jõudis buda seisundisse üheainsa eluga, kuna tal oli tugev sansaara jäte. Ta vaatles enese hinnalist inimelu ja mõistis seda, millist suurt võimalust see kätkeb. Samas nägi ta ka seda, kuivõrd kaduv ja habras see on. Ta süüvis sansaara olemusse. Tema jaoks oli olelusring kõige hullem vangla, koht, kus pole mingit võimalust vähimakski rahuks. Põhjuse ja tagajärje olemus sai talle sedavõrd selgeks ja eredaks, et oma tunnetuses ta otsekui imbus läbi darmast. Tema jaoks polnud enam mingit kahtlust, pisimatki kõhklust, kas ohverdada oma elu darma eest. Need on põhjused, mis tegid temas sedavõrd eduka darma järgija.

Mõelge selle üle. Näiteks, kui leiaksite haruldase ja kalli juveeli, kui palju ülekeevat rõõmu see põhjustaks. Kindlasti mõtleksite hoolikalt läbi, kuidas seda süllekukkunud varandust oskuslikult ära kasutada. Sarnaselt peaksime tundma hinnalises inimelus ära kõige hinnalisema kalliskivi. Tänu sellele on meil kõik võimalused jõudmaks buda seisundisse. Seega võtke otsustav suund, et kasutada seda elu ära parimal võimalikul viisil, et vabastada ennast ja teisi olelusringist. Selline asi on rõõmu väärt.