Vaimne meister kui teejuht…

27Vaimne meister kui teejuht.

Ta kaitseb meid alumiste ilmade eest ja juhib vabadusse.

Järgi teda oma ihu, sõna ja hinge austusega.

Nii on minu südame nõu.

Ülioluline on, et vaimsel meistril on olemas kõik nõutud omadused (vt Vaimse meistri omadused). Vaimne meister, kellel on kõik nõutavad omadused, eriti see, kellel on boditšita, aitab sind teel valastuse poole. Kui reisida tundmatus piirkonnas, siis reisijuht näitab täpselt, kuhu tuleb minna. Sarnaselt juhatab vaimne meister kätte õige tee, selgitades, kuidas vältida halba karmat, mis põhjustab ümbersündi alumistes ringides ja kuidas edeneda teel valastuse suunal. Kui korralikult järgida vaimse meistri juhiseid, siis me hoiame ennast alumiste ringide eest ja juhime vabanemise suunas.

Vaimse meistri järgimine tähendab tema õpetuste tähelepanelikku kuulamist ning seejärel nendele vastavalt tegutsemist. Vaimsesse meistrisse tuleb suhtuda austusega, kuna ta esindab õpetusi, mis toimivad meie viisustunnetust läitva tuletornina. Kuivõrd kallihinnaliseks leiuks on tee, mis viib kõigest kannatusest vabanemisele, tee, mis viib rahu ja õnneni! Ehtsat vaimset meistrit tuleks võtta kui ühte budat. Sellise meistri õpetused on Buddha õpetused. Vaimse meistri võtmine budana on oluline selleks, et me saaksime vastu võtta täielikud õnnistused. Oluline pole siin see, mida vaimne meister annab, vaid pigem see, kui palju buda omadusi me seejuures kogeme.

Kui lugeda Buddha valastumise lugusid, siis näeme, et tema õppis enne budaks saamist läbi kolme piiritu kalpa. Nii nagu Buddha õpetused on sügavad ja lõputud, nii on ka lood tema elust. Järgnevalt üks sellistest.

Kord sündis tulevane Buddha kuningana. Ta külastas üht džunglis elavat meistrit, tegi kummarused, pakkus annetusena hindamatut kalliskivi maalat ja palus õpetusi. Meister arvas, et kuningas võib hakata maalat tagasi tahtma ja seepärast ütles: “Kõigepealt hüppa sellelt kaljult alla orgu.” Bodisatvast kuningas kostis: “Kuid, kui ma hukkun, enne kui olen saanud õpetust, mis siis saab? Palun kõigepealt õpetusi ja seejärel ma ka hüppan.” Meister andis kümne vooruse õpetused. Kui see tehtud, ütles ta; “Nüüd hüppa.” Kuningas oli igati rahul ja rõõmus ning tundis ennast õnnelikuna ning hüppas ilma igasuguse hirmu või kõhkluseta. Õnnelikult, ei näinud tema karma ette surma sellel päeval ja ta jäi ellu. See on üks näide sellest, kuidas Buddha järgis üht vaimset meistrit ja tema õpetusi hoolimata sellest, et seadis ohtu enese elu.

Vaimset meistrit tuleb võtta sarnaselt arstiga. Mida iganes arst ütleb, patsient peab kuuletuma. Sama on darma õppimise ja järgimisega. Vaimset meistrit tuleb näha kui kallist sõpra või kui väga lahket ja hoolivat lapsevanemat.