Maised talitused…

6 Maised talitused kui lainetus.

Enne raugemist otsas ongi elu.

Varmalt heida endalt nende huvid.

Nii on minu südame nõu.

Seni kuni ookean tilgatumaks kuivab, saabuvad lained üksteise kannul lõputult. Samuti, seni kuni oleme sansaaras, ei lakka meie tegevused kunagi. Läbi selle elu on me tegevuste arv lõputu. Vanemad ütlevad sageli: “Kui mu lapsed on vanemaks saanud, siis hakkan puhkama ja elu nautima.” Kuid pärast seda, kui lapsed on suureks sirgunud, tulevad teised tegevused nagu lastelaste eest hoolitsemine. Meil on kombeks öelda: “Kui ma selle ühe asjaga valmis saan, siis ma hakkan darmat järgima.” Kui me selle ühe asjaga valmis oleme, siis tuleb järgmine asi, ja nii, enne kui kõik meie olulised asjad on valmis tehtud, lõppeb meie elu otsa. Mis kasu on siis kõigest sellest läbi elu kestnud askeldamisest?

Homse rahu ja õnne nimel toome ohvriks tänase päeva. Järgmise aasta rahu ja õnne nimel toome ohvriks käesoleva aasta. Kui kasutada sama loogikat, siis miks me ei too vabanemise nimel ohvriks selle elu naudinguid? Järgnev lugu illustreerib seda, kuidas kasutada käesolevat elu kannatustest vabanemiseks.

Kord üks jahimees sattus juhuslikult Milarepaga kokku tema meditatsiooni koopas. Milarepa oskuste, viisuse ja kaastunde abil sai võimalikuks, et jahimehe halvad mõtted kadusid täielikult. Jahimees sattus Milarepa eluviisist vaimustusse ja ta ütles: “Ma soovin õppida ja harjutada sinu juhendamisel, aga kõigepealt pean ma koju minema ja andma oma perele juhtnööre tulevikuks. Nädala pärast tulen ma tagasi.” Milarepa vastas: “Jah, muidugi, see on sinu valik, kas soovid mediteerida või mitte. Kui tõepoolest seda soovid, siis jää. Sa ei jää siin nälga, siin on söögipoolist küllaga.” Jahimees vastas: “Pole mingit kahtlust, et ma tahan sinult õpetust, aga enne ma pean kodus ära käima ja seal asjad korda ajama.” Milarepa vastas: “Loomulikult, kui tahad minna, siis mine. Aga kui tagasi tuled, siis võibolla mind pole enam siin. Kui oled tõepoolest otsustanud darmat järgida, siis jää siia koopasse.” Jahimees jäi ja temast sai suur meister. Kui ta oleks pöördunud tagasi koju, kes teab, mis oleks juhtunud. Võibolla oleks ta muutnud oma meelt, lükanud edasi oma naasmist ning lõpuks kogunisti kaotanud oma võimaluse.

Me peame palvetama ja kaaluma järgmist: “Käesolevast hetkest kuni sama ajani homses päevas, teen oma ihus, sõnas ja mõtteis üksnes vooruslikke asju.” Me peame omandama sellise vaimse suhtumise. “Käesolevast hetkest kuni homseni” tähendab, et järgmised mõned tunnid tuleb teha kõik, mis võimalik, vältimaks halba karmat. Teha kõik, mis võimalik, kasvatamaks häid mõtteid. Nii saab jätkata käsilolevaid toimetusi, kuid motivatsioon muutub. Järgmisel päeval, tuleb see palve lausuda uuesti. Seda lubadust tuleb uuendada jätkuvalt iga päev. See on tegelik harjutamine. See on nii ilus!

Kui ookean on tilgatumaks kuivanud, siis pole enam laineid. Heida endalt huvid tähendab taganemist kiindumusest oma lõpututesse, üksnes selle eluga seotud plaanidesse. Me teeme kõik mis vajalik, kuid pole täielikult orjastatud. Me taganeme sellest, mis põhjustab vaeva ja kannatusi ning teeme selle asemel midagi kasulikku. Me teeme asju, millest on abi meile enestele ja teistele. Me teeme midagi head järgmise elu ja kogu planeedi hüveks. Samuti nagu meil on vaja rahu ja õnne selles elus, on sama vaja ka järgmises elus. Miks peaksime antud elu nimel rikkuma oma järgmise elu? Tegutse sellisest väärkujutelmast vabanemise nimel.

Võta ette lühike meditatsioon, kus jälgid jõe vetevoolu. Lained veepinnal voogavad lõputult ja peatumata hetkekski seni kuni jõgi kuivab kord tilgatumaks. Samamoodi pole meie tegevuste vool lõppu kuni kestab elu. Juureldes selle üle, leia aega harjutamaks hinnalist darmat ja saavuta meelerahu.