Selle allakäigu ajastu askeldused…

9Selle allakäigu ajastu askeldused kui hullumeelse tants.

Mida iganes teeme, kõigil meeltmööda olla on võimatu.

Mõtle sellest, mis on olemuslik.

Nii on minu südame nõu.

Igas seltskonnas on alati vääritimõistmist. Kõigile meeltmööda olla pole võimalik, mida iganes me ka teeksime. Bodhitšarjavataaras öeldakse, et igal isikul on isemoodi mõtlemine. Seega on väga raske olla kõigile meeltmööda. Isegi Buddha ei saanud sellega hakkama, kuidas võiks see meil võimalik olla? Selle asemel, et teistele meeltmööda olla, saa enesega hästi läbi, pühendudes täielikult boditšita kandmisele.

Uuri hoolikalt oma olukorda darma võtmes. Teistele meeldimisest olulisem on meile teada, mis on parim. Teades kord, mis on õige, siis lähtudes oma tarkusest ja oskustest, tuleb toimida vastavalt nendele. Ei maksa loota, et teistele selline tegevus meeldib, või et nad oleksid antud tegevuse üle õnnelikud. Pigem tuleb teha seda, mis on parim, millest on kasu meile endile ja teistele. Kui teised on õnnelikud, siis tore. Kui nad pole õnnelikud, siis mis parata?

Enamiku ajast me naudime erinevaid tegevusi, ilma et me tegelikult enestele aru anname, mida me teeme. Peame plaani, mida teeme järgmine aasta, arutame ja kirjeldame igasuguseid soove, kuid tegelikult me ei tea, mis juhtub järgmiselgi päeval. See on hullumeelse käitumine. Me proovime teistega hästi läbi saada, kuid see on väga raske. Seepärast tuleb mõelda asjadest, mis on olemuslikud, ehk teha tööd oma tunnetusega selle nimel, et ennast vabastada väärkujutlustest ja halbadest mõtetest. Kui kunagi väärkujutlused on kõrvaldatud, alles siis on võimalus teistele headmeelt teha. Seniks aga pole see võimalik.