Heida see…

Heida see, mis sind kahjustab ja teistel kasu ei too.

Lootes oma heategudest liigset,

pettumus saadab sind sageli.

Jättemeelsust oma südames kanna.

Siin peetakse silma vihast või kiindumusest ajendatud tegevusi nagu valetamine või riivavad ütlused. Toimides viha või kiinde mõjus, on tulemus meile alati kahjulik. Näiteks meie pettekujutlus võib põhjustada jämeduste ütlemist. Jämedustest pole meile mingit kasu, samuti ei aita nad ka teist inimest. Sellest võib tuua palju näiteid.

Kunagi jäi mulle kõrvu uudistelugu naisest, kelle tütar mõrvati ning mõrvar sai eluaegse vanglakaristuse. Pikka aega naine vihkas seda meest kogu südamest ning rääkis kõigile oma soovist, et ta hukataks. Tema viha põletas teda ennast, naise meelerahu kadus ja tekkisid terviseprobleemid. Aga viimaks jõudis talle kohale, et tema vihal ja kurjadel sõnadel pole mingit head tulemust — need ei ärata tagasi ellu tema tütart ning ei mõjuta kuidagi vangimajas istujat. Isegi kui viimane hukataks, ka see ei ärataks tema tütart tagasi ellu. Naine mõistis, et ta teeb kurja ainult iseendale. Siis läks ta vanglasse ja andis mõrtsukale andeks tema teo ning hakkas aktiivselt tegutsema mõrvari vabastamise nimel. Pärast seda, kui ta heitis endast oma viha ja vimma, paranes ka tema tervis. Ma ei arva, et ta oli budist, kuid selline tegutsemine on tõeline darma järgimine!

Me peame teisi aitama niipalju kui on meie võimuses. Samas, kui proovime teha ilma palumata liiga palju, siis teised ei hinda seda või keelduvad meie abist. Nii ei saa nad mingit kasu ja meile saab osaks haavumine ja heitumus. Niisiis heida see, mis sind kahjustab ja teistel kasu ei too.

Selline käitumine on kasulik kõigile maailmas, mitte ainult darma järgijatele. See nõuanne on eriti väärtuslik nendele, kes töötavad inimgrupis või kontorites. Kõrged ootused sünnitavad suuri pettumusi. Seega on oluline lähtuda oma tegevuses kaastundest ja olemasolevatest oskustest. Tuleb siiralt püüda toimida teiste hüveks, kuid ilma ootusteta.