Tühisest kasust või kahjust…

Tühisest kasust või kahjust tundes liigset rõõmu või härmi,

kes aitab või kurja teeb, pika peale segi nii läheb.

Suurema viha või rõõmuta vastus on viis hea.

Kanna mõtteid üllaid.

Ole illi kui kitarrikeel.

Eesti keeles on pillikeel pigem pinguloleku kui vaoshoituse metafooriks…

Meie tavaline sansaara elu muutub väga kirevaks kui me reageerime toimuvale tugeva rõõmu või härmiga. Kui meile midagi meeldib, siis on põnev ja me oleme täis rõõmu või kui miski ei pole sugugi meeltmööda, me ärritume ja võime langeda masendusse kuni enesetapuni välja. Selline tundevoog teeb elust kirgede möllu ja tasakaalukas meelelaad võib hakata tunduma igavana. Kuid pikas perspektiivis, selleks et kogeda tõelist rahu ja rõõmu, on parem saada oma emotsioonid kontrolli alla.

Tühistele asjadele ei tohiks liigset reageerida. Vagur suhtumine toetab nii head darma järgimist kui ka rahulikku pereelu ja kogukonda. Ülereageerimine, kas positiivselt või negatiivselt, muudab meid isikuna ebastabiilseks ja näitab kui kergesti purunev on meie meelerahu. Kui puutute kokku millegi ebameeldivaga, siis tuleb muuta seda, kuidas me antud olukorda tajume. Me peaksime mõistma, et olemuslikult on see kaduv või isegi unenäoline ning kasutama seda olukorda edendamaks oma viisuse ja kaastunde järgimist. Kui miski meeldib, ei tohi sellesse kiinduda. Darma järgijana tuleb kõike vaadata kui vaatemängu. Säilitada tuleb vaoshoitud, rahulikku ja kaastundlikku boditšitast kantud suhtumist.

Mõnikord võib isik, kes meile kurja teeb, tegelikult aidata meid kõige rohkem, isegi rohkem kui keegi, kellele me meeldime. Seega, ilma ootusteta, vähenda oma härmi ebameeldivate tegevuste suhtes ja vähenda oma kiinet meeldivatesse tegevustesse. Mängides kitarri peavad keeled olema õige pinge all, mitte liiga pingul, ega mitte liiga lõdvad. Sarnaselt on oluline säilitada pidevalt illi ja üllas meelelaad.