Eluase

Võrepuur või terraarium?

Kõige ideaalsem elukoht on liivahiirtele terraa-rium. Seda sellepärast, et seda ei saa katki närida ja sealt ei lenda saepuru kaevates välja. Terraariumiks kõlbab tavaline akvaarium, mil-lele tuleb peale teha kaas, kuna liivahiired on võimelised hüppama üsna kõrgele (isegi 50cm) ja kaanega akvaariumi puhul ei ohusta neid ka teised loomad (näiteks kassid).

Võredega puur ei sobi tegelikult liivahiirtele. Üsna varsti hakkavad nad võresi närima, teki-tades üsna tugevat müra. Võrede närimisest kulub tihti nina pealt ka karv. Puur ei sobi ka sellepärast, et selle alus on madal (tavaliselt maksimum 10cm) ja sealt kaeva- takse saepuru üsna kiirelt välja. Liivahiirte lemmik. tegevus on aga kaevamine ja eriti meeldib neile ennast saepuru sisse kaevata.

 

Plastikust terraariumid (Ferplasti Dunad) ei ole samuti liivahiirtele sobilikud, kuna nad on üsna pehmest plastikust ja need lihtsalt näritakse ära. Ka lähevad need kiiremini haisema, sest õhutus on halb ja saepuru ei saa panna joogipudeli asukoha tõttu eriti palju.

 

Sobiv aluspanu

Liivahiirtele sobib aluspanuks höövlilaast või puutükid, mis on tehtud lehtpuust. Tükid ei tolma ja sobivad tolmu allergia korral. Samas on nad suuremate tükkidega kui höövlilaastud ja loomal on selles kaevamine raskendatud. Kui kasutada puutükke, peaks sinna sisse ehitama papptorudest tunnelid. Höövlilaast peaks olema võimalikult vähe tolmav. Tolmu tõttu ei tohi kasutada saepuru (peenike ja tolmav puru on väikesele loomale ohtlik, kui ta seda sisse hingab) ega ka liiva. Mõlemad, nii saepuru kui ka liiv, hakkavad kiiresti ka haisema.

Veel võib terraariumisse panna heina. Heinas tuhnimine aitab mingil määral hoida kasukat puhtana ja ühtlasi on see ka tore ajaviide. Heina kvaliteeti peaks aga ennem kontrollima. See ei tohi olla väga tolmav ega hallitav. Õige hein on roheline, pikkade kõrtega ja magusalõhnaline. Hein saepurulaastus aitab koos hoida laaste ja seega on tunnelite kaevamine kergem.

Kui saad laaste saeveskist, veendu, et puitu ei ole töödeldud ega kuumutatud. Need võivad tekitada liivahiirtele erinevaid probleeme. Alates sellest, et karv muutub kuumas töödeldud puidust tahmaseks ja rasvaseks. Kehva kvaliteediga laast võib põhjustada ka ninatõve (nina hakkab veritsema ja läheb kärna).

Terraariumis oleks sobiv kogus aluspanu 1/3 terraariumi kõrgusest. Kindlasti kasuta lehtpuu laastu või tükke!

 

Terraariumi/puuri suurus ja hiirte arv

Peagi jõustuva seaduse järgi peaks üksiku liivahiire puuri pindala olema vähemalt 0,12 m2 ja kui loomi on rohkem, siis iga hiire kohta vähemalt 0,06 m2. Kõrgust peaks olema 0,3m. Seega kahe hiire pidamiseks oleks seaduse järgi sobilik terraarium mõõtudega 40cm*30cm ja kõrgus 30cm. Seda on aga ilmselgelt vähe ja seadust on põhiliselt vaja ainult loomapoodides olevate loomade elutingimuste reguleerimiseks. Väiksemasse terraariumisse kui 30cm*60cm ja kõrgus 30cm ma kahte liivahiirt ei paneks elama. Mida suurem terraarium seda parem!

Internetis on kalkulaator olemas, kuhu saab sisestada puuri pikkuse ja laiuse ja siis arvutab ta maksimum hiirte arvu, mis oleks sobilik sinna panna. Kalkulaator aga ei arvesta korrustega ja on soomekeelne. Mingi ettekujutuse aga saab. Asub ta siin (pituus= pikkus ja leveys= laius, kui vajutada "Laske" nuppu kirjutab ta esimeses lauses, mitu hiirt mahub. Kui numbrit pole, on terraarium/puur liiga väike). Soomlased ise soovitavad saadud tulemuse jagada kahega ja siis ümardada suuremaks (näiteks kui kalkulaatori vastus on 3, siis 3/2=1,5 ja ümardatult 2 hiirt.)

Maksimum hiirte arv ühes terraariumis oleks soovitavalt 5, kuna rohkemate hiirte puhul võib esineda kaklusi. Mitme isasega puurid on stabiilsemad, kui mitme emasega puurid. Isaste ja emaste koos pidamine ühes puuris lõppeb kaklusega.