Eestimaa looduses seljakoti ja telgiga

 

Kaart
Lehe eesmärk
Matka planeerimine
Kaart
Marsruut ja vaatamisväärsused
Ööbimiskohad
Kasulik jutt
Igaühe õigus
Meditsiin
Vihma korral
Fakte Eesti looduse kohta
Varustus
Seljakott
Mida matkale kaasa võtta
Riietus
Söök, jook
Telk
Seljakoti pakkimine
Matkapäevikud
1. Helletades läbi Edela-Võrumaa metsade
2. Nurmenukutee viib mõistuse ehk mülkad ja paradiis Matsalus
3. Matk Setomaale
4. Liiapeksi-Aegviidu matkarada
5. Matk Otepää kõrgustikule (ja kaugemale)
6. Matk Vapramäe ja Vellavere maastikukaitsealale
7. Matk Missomaale
Soovitused (kuhu tuleks kindlasti minna)
Kohanimestik
Viited
Kontakt

Eestis jalgsi matkamiseks sobivad minu kogemuste põhjal kõige paremini Eesti Kaardikeskuse poolt välja antud kaardid mõõdus 1:50000 (1cm kaardil vastab 500 meetrile tegelikkuses). Selles mõõdus on neil ilmunud kaks seeriat - esimene neist üheksakümnendate alguse-, teine lõpuperioodil. Minu arust on mõlemad võrdselt head, aga noh, mida uuem, seda täpsem loomulikult. Mõlemas neist on Eesti jagatud umbes 20-30 väiksemaks piirkonnaks ja neid kaarte tuleb siis ükshaaval osta.

Vana seeria (pealkiri "Eesti baaskaart", pruunika tiitellehega) iga kaardi suurus on umbes 25x25 km, maksab 40 krooni (Maa-ametis 35 krooni) ja on selline mõnus värviline silmale vaadata. Kahjuks olid nende kaartide trükkimise ajal just käimas piiriläbirääkimised ning segaduste vältimiseks ei ilmunudki piiriäärseid kaarte - seega nende alade kohta sellest seeriast kaarte ei leia.

Uuem seeria, nime all "Eesti kaart", on pealt hallikas ja ilmub minu teada umbes 1999. aastast. Need kaardid peaks katma kogu Eestimaa, aga lihtsalt kõiki kaarte ei ole veel jõutud välja andagi. Üks kaart katab umbes maaala 30x35km ja maksab 60 krooni.

Need kaardid on head just selles mõttes, et on esiteks hästi täpsed ja teiseks ütlevad sulle kohe, kust saab läbi ja kust ei saa. Sest kus teed ei ole ikka märgitud, sealt ikka läbi ei saa kah. : )


Selline näeb välja see uuem Eesti kaart

Veel üks tore kaardiseeria on väljaandmisel Maa-ameti poolt ning kannab nime "Eesti põhikaart". Ma ei ole ise nendega matkamas käinud, aga olen kaarte näinud ja paistavad olevat väga head kaardid - ka mõõtkava 1:20000 on muljetavaldav. Kahjuks on neid ilmunud veel üsna vähe - peaasjalikult Lõuna-Eesti kohta. Täpsemat infot Maa-ameti müügilolevate kaartide kohta saab Maa-ameti kodulehelt SIIT. Ühe kaardi hind minu teada umbes 37 krooni.


Eesti põhikaart

Kust neid osta saab?

"Eesti baaskaarti" ja "Eesti kaarti" saab osta ka raamatupoodidest (näiteks Rahva Raamatus ma nägin, et olid müügil), aga ma ei usu et seal alati kõiki kaarte saada on. Seepärast tasub minna Eesti Kaardikeskusesse enamvähem tööajal kohale (Tallinnas, Mustamäe tee 33), seal administraator teab keda kutsuda - seal nad kohe laost nagu otse müüvad. Seal on ka näha, et mis kaarte mis seeriast üldse ilmunud on ja mis kaarte ei ole olemaski. Võimalik, et ka seal ei ole kõike enam olemas, siis nad võivad soovitada minna otse Maa-ametisse (Mustamäe tee 51) - ka seal tuleb turvatöötajale ütelda, et tahad kaarti osta. Maa-ametis on müügil osad "Eesti baaskaart" ja "Eesti põhikaart" seeria kaardid.

Teised kaardid

Loomulikult võib kasutada ka teisi kaarte, aga jalgsi matkamisel kehtib reegel, et mida täpsem kaart, seda parem.

Kirjutatud 2004-2005. aastal - Sulev Reisberg, kontakt sulev /ät\ insener . com