Lehe eesmärk
Matka planeerimine
Kaart
Marsruut ja vaatamisväärsused
Ööbimiskohad
Kasulik jutt
Igaühe õigus
Meditsiin
Vihma korral
Fakte Eesti looduse kohta
Varustus
Seljakott
Mida matkale kaasa võtta
Riietus
Söök, jook
Telk
Seljakoti pakkimine
Matkapäevikud
1. Helletades läbi Edela-Võrumaa metsade
2. Nurmenukutee viib mõistuse ehk mülkad ja paradiis Matsalus
3. Matk Setomaale
4. Liiapeksi-Aegviidu matkarada
5. Matk Otepää kõrgustikule (ja kaugemale)
6. Matk Vapramäe ja Vellavere maastikukaitsealale
7. Matk Missomaale
Soovitused (kuhu tuleks kindlasti minna)
Kohanimestik
Viited
Kontakt
|
Oma esimese matka tegin praktiliselt ilma erivarustuseta. Mida aega edasi, seda rohkem abivahendeid olen omale soetanud. Paraku on matkapoodides matkatarbed üldiselt vägagi kallid, ja suuremat osa sellest ma endale osta ei jõua. Algajale tundub kindlasti kohutav näiteks jalanõude 2000-kroonine hind. Jaa, ka minule tundus see õudne. Nüüdseks olen õnneks mitme aasta jooksul ostnud vaid mõned üksikud sellised kallid asjad, ja kõik ülejäänu olen suutnud soetada odavamaid teid pidi. Näiteks joogikruusi eest ei tule maksta 50 krooni, kui saab ka tavalisest poest 5-krooniga. Ja nii edasi. Aga tavaliselt koguneb õige matkavarustus aastate jooksul - seega ei ole katki midagi, kui sul esimesel korral suurt midagi kaasas pole. : )
Aga mis siis konkreetsemalt ikkagi kaasa võtta? Alati oleneb see konkreetsest marsruudist, pikkusest, matkagrupi suurusest jne. Järgnevalt on toodud nimekiri ühe minu viiepäevase matka varustusest. Kui matk on lühem, võib asju ka vähem kaasa võtta või ühtteist üldse mitte võtta. Rasvaselt märgitud elemendid on aga eriti olulised.
Matkajuhendisse kirjutasin, mis tuleks kamba peale kindlasti kaasa võtta:
- Sääsetõrjevahend (OFF). Iga matkalise kohta võiks olla üks pudel, siis ei ole väga palju edasi-tagasi laenamist.
- Priimus + katelok (ühest komplektist jääb võib-olla isegi väheks) + piiritus (200ml piiritusega ajab keema ca 3 katelokitäit), samuti on kindlasti vaja lappe - hea on nendega musta ja tulist priimust tõsta. Sööginõude pesemiseks on väga hea asi selline väike nõudepesusvamm, mida poes müüakse!
Ostsin oma kateloki ja priimuse komplekti Tallinnast Kompassi poest. Kõik kokku maksis 180 krooni ja see töötab tavalise piirituse peal, mida müüakse 40-krooni eest üheliitrises pudelis. Minu meelest üks väga odav ja hea asi. Suurele kambale on söögitegemine sellise riista peal muidugi aeganõudev, aga kahele-kolmele inimesele väga mõnus!
- Söök ja jook (vaata täpsemalt alajaotusest "varustus / söök, jook")
- Igaühel kaasa oma sööginõud: joogikruus, kauss ja lusikas. Kruus ja kauss võiks olla plastmassist - siis nad ei lähe käes kuumaks. Ilusa joogikruusi saime 5 krooni eest Räpina poest matkal olles. Kausina kasutan ise ühte tühjaks saanud moosipotskat - väga mõnus asi! : )
- Telgid. Selle koha pealt olen ma mugavust armastav - nelja inimese telki üle kolme inimese ma ei võta - siis mahuvad telki lahedasti ka seljakotid ja muu selline ära. Teiselt poolt - vähemalt Eesti piires on vist ALATI võimalik ka kuhugi heinaküüni või mujale säärasesse kohta ööbima saada, kui endal julgust vähegi küsida on. Seepärast ma telke siin rasvaselt ära ei märkinudki.
- Väike meditsiinipaun. Kui nõelab mesilane või suskab rästik. Pauna sisu kohta vaata täpsemalt alajaotusest "kasulik jutt / meditsiin".
- Mõned prügikotid. Eeskujulikud matkasellid ei jäta endast prügi maha. Prügikotte tegelikult palju ei kulu ja nendeks kõlbavad kasvõi tavalised kilekotid.
- Kui on soov metsa ööbima jääda, soovitaksin kaasa võtta väikese kirve või sapöörilabida. Hea on nendega lõkkepuid lõhkuda või välikemmergut kaevata. Siiski omast käest tean, et kumbagi neist pole mul veel KUNAGI vaja läinud. Alati on saadud asjad teistmoodi aetud. Nii et kui neid ei võta (kuna need on päris rasked), siis midagi hullu ei ole, ausõna.
- Matkakaart kah kaasa! :) NB! Matkakaart pane alati läbipaistva kilekoti sisse, sest kaart on kaste või vihmaga kerge märjaks saama ja pilt kipub siis pealt ära kuluma.
Nipet-näpet, aga kogu reisiseltskonna pealekindlasti vajalik:
- Kaart
- Kompass
- Nuga
- Tikud, välgumihkel
- WC-paber
- Nööri - ikka on midagi tarvis siduda.
- Taskulamp (juunis-juulis pole vajalik)
- Niit, nõel, haaknõelad.
- Ise ma matkan tavaliselt küll suvel ja siis kuivavad jalanõud kiiresti, ent sügisepoole, ma arvan, oleks hea mõned ajalehed kaasa võtta - hea lõket süüdata või siis märgade saabaste sisse panna.
- Fotoaparaat - pole midagi paremat, kui pärast matkapiltide vaatamine ja sellest jutustamine! : )
Ja siin nimekiri asjadest, mis iga matkaline oma kotti peaks pakkima:
- T-särgid, aluspüksid, sokid (ka villased sokid), lühikesed püksid. Ehk siis need kõige "tavalisemad" riided, millega matkal liigud. Minu kuldne reegel on, et T-särke, aluspükse ja sokke võtan iga päeva kohta täpselt ühe (või ühe paari).
- Soojad riided. Oleneb muidugi ka ilmast, aga ööd ja õhtud on meil jahedad. Minu soojadeks riieteks on suvel tavaliselt villased sokid ja fliis. Külmemate ilmade korral ka kampsun. Fliis on hea kerge - pealegi kaitseb hästi sääskede eest. Mida aga rohkem sügisepoole, seda rohkem soojasid hilpusid tuleks kaasa võtta. Lisakampsun, paksem jope jne.
- Kindad (kohustuslikud septembrist aprillini). Sügise ja talveperioodil peaks olema isegi mitu paari kindaid, sest ühed kipuvad ruttu märjaks saama.
- Pikad püksid (soovitavalt sellised, mis ei karda vett ja teiselt poolt millest sääsed läbi ei hammusta) heinas kõndimiseks, lühikesed püksid päikese käes astumiseks.
- Riided vihma jaoks. Mis saab siis, kui hakkab sadama? Isiklikult on minul kaasas telkmantel, mille ostsin umbes 500-krooni eest (jube milline hind!) Kompassi poest Tallinnas. Padukat see muidugi kinni ei pea, aga samas väga mitme otstarbega asi - pane endale alla istumiseks või tõmba vihma korral peale. Öösel saab sellest teha oma magamiskohale katuse... Kui rääkida sügisest, siis muidugi tuleks mõelda korraliku kapuutsiga jope peale. Kaitseväe talvevormi pealmine kuht on üks näide, milline see jope võiks olla. Kui ikka vihma terve päeva sajab, ei ole tore, kui jope kusagilt sorinal läbi laseb või kapuuts vett kinni ei pea.
- Vahetusjalanõud. Kõnnid suvepalaval kruusateel, kõrges heinas, kastemärjal jõeveerul või soisel Peipsi kaldal? Kui tegu on suvise matkaga, soovitan kaasa võtta plätud ja mingid teised, soovitavalt veekindlad jalanõud. Sest märjad jalad on üks õudsemaid asju. Seda põhjustavad vihm ja kui vihma ei saja, siis kastemärg hein. Oma esimesel matkal sain õppetunni kätte, ja nüüd on jalanõude vettpidavus vähemasti minu jaoks üks tähtsamaid asju. Täpsemalt loe jalanõude ja riietuse kohta rubriigist "varustus / riietus".
- Alati on rännumehel peas müts! :)
- Magamiskott. Juunis-augustis on meil vahest isegi öökülmasid, nii et mõelge, kui soojas-külmas sellega magada annab …
- Magamisalus (ehk maakeeli lebomatt).
- Soovitan väga villast sokki – soe ja üleüldse väga mõnus asi, mida saab kasutada, kui jalanõud on märjaks saanud… samuti kaitseb jalgade ärahõõrumise eest. Sügisel ja talvel läheb neid sokke väga palju vaja, võta parem kõik paarid kaasa, mis sul üldse olemas on.
- Kui jahedamate ilmadega kampsunit selga ei taha panna (käies hakkab palav), kuid kardad, et kurk saab külma, seo kaela ümber väike rätik.
- Hambahari ja -pasta
- Natuke raha
- Ujumispüksid
- Mobiiltelefon
Talvistes tingimustes
Talvel on muidugi veel mõningaid asju, mis tasub kaasa võtta, eelkõige just riietuse kohapealt:
- Magamiskott on talvistes oludes väga tähtis element. Soovitavalt vähemalt ekstreemumtemperatuuriga -15C või isegi üle selle.
- Telk peaks olema vähemalt kahekordne. Ega sooja see eriti rohkem ei anna, aga tuult peab paremini. Telk peabki olema võimalikult tuulekindel.
- Tumedad prillid
- nn bahillid - tõmmatakse püksisääre ja saabaste peale, et lumi sealt vahelt sisse ei saaks.
- Soe jope (kapuutsiga), mis ei märgu kergesti ning mis ka tuult peab. Samas peaks ta õhku mingil moel laskma ikka läbi käia (peab olema "hingav").
- Sõrmkindad
- Paksud kindad
- Töökindad - villased kindad ei pea tööd tehes kaua vastu.
- Kirves või saag ei ole suvel eriti olulised, aga talvistes tingimustes on nendega kergem lõkkematerjali hankida/teha.
- Termos - väga hea matka peal varem valmis tehtud sooja teed või mustikakiselli juua.
- Varupatareid taskulambi või fotoaparaadi jaoks, kuna külmas nende maht väheneb tunduvalt. Hea oleks kanda neid soojas taskus vms kohas.
- Müts, millega saab vajadusel katta ka nägu (näomask).
|