Eestimaa looduses seljakoti ja telgiga

 

Esileht / Kohanimestik
Kohanimestik
Lehe eesmärk
Matka planeerimine
Kaart
Marsruut ja vaatamisväärsused
Ööbimiskohad
Kasulik jutt
Igaühe õigus
Meditsiin
Vihma korral
Fakte Eesti looduse kohta
Varustus
Seljakott
Mida matkale kaasa võtta
Riietus
Söök, jook
Telk
Seljakoti pakkimine
Matkapäevikud
1. Helletades läbi Edela-Võrumaa metsade
2. Nurmenukutee viib mõistuse ehk mülkad ja paradiis Matsalus
3. Matk Setomaale
4. Liiapeksi-Aegviidu matkarada
5. Matk Otepää kõrgustikule (ja kaugemale)
6. Matk Vapramäe ja Vellavere maastikukaitsealale
7. Matk Missomaale
Soovitused (kuhu tuleks kindlasti minna)
Kohanimestik
Viited
Kontakt

Katsun hakata koostama siia väikest kohanimestikku, mis aitaks paremini valida marsruute. Suuri linnasid ma ei lisa, aga püüan jagada informatsiooni just väikeste paikade jaoks.

Aegviidu-Liiapeksi matkarada
Tegemist on ääretult mitmekesise matkaga, sest tee peale jäävad vist enam-vähem kõik maastikud, mida Eestis üldse leida on - sood, rabad, mäed, järved, ojad, lagendikud ja kõrbed, männi- ja salumetsad. Ning mis selle juures kõige tähtsam - vaated nendele maastikkudele on lihtsalt suurepärased! Järved on sinisinised ja väga läbipaistvad, neile avaneb vaade mitmekümne meetri kõrguselt, lagendikud on suured, männid pikad ja matkarada hästi ette valmistatud. Ehkki kaardi pealt võib tunduda, et rada kulgeb suures osas läbi soo, siis tegelikult on märjemat osa väga minimaalselt. Need kes sinna kanti matkama plaanivad minna, võib soovitada teha matkarada läbi just Liiapeksist Aegviitu (Liiapeksi juures on bussipeatus "Loksa tee") - siis jäävad esimesse matkapoolde need vaatamisväärsused, kus on palju vaja mäkke ronida ja turnida - esimesel päeval oled piisavalt virk, et kõike kaasa teha! Rada teistpidi läbi tehes võib juhtuda, et jääd paljudest loodusepuudutustest mitteviitsimise tõttu ilma. : )

Aheru järv
RMK on loonud järve äärde mõnusad tasuta metsaonnid, kuid paraku karta on, et need on vähemalt suvel küll täiesti ülerahvastatud. Kui sinna 2005.a augustis sattusin, oli järve ääres umbes 10 seltskonda, majakeses neist umbes 3. Lõkkeplatsid on suure tõenäosusega hõivatud. Muidu ilus koht. ja RMK poolt lõkkeasemed ja puud kenasti olemas. Ehk muudel aastaaegadel on seal rahulikum?

Emajõe suursoo
Väga märg, mättarohke ja soine piirkond, suhteliselt inimtühi - võiks öelda, et ekstreemkoht. Korralik kaart, kompass, kõrge säärega kummikud ja taskulamp on kohustuslikud. Suur tõenäosus oma mobiiltelefon vettekukkumisega ära rikkuda. Raskete olude tõttu on liikumine väga vaevarikas ja kiirus väike isegi päevasel ajal.

Hino järv
Huvitav järv, aga ujumiseks sobivat kohta eriti pole. Kagutipus on küll üks rannaservake, aga see on justkui nagukellegi koduõues.

Kirikumäe järv
Väga mõnus järv ujumiseks!

Kisejärv
Mõnus järv, aga head ujumiskohta minu arust pole. Misso poole viiva tee ääres on küll ette valmistatud mõnus laagripaigake, aga see asub ikka suhteliselt tee ääres.

Krabi
Siin asub üks väga vahva baar, mis oli isegi riigipühal kenasti avatud. Ja baari ees loomulikul palju vahvaid kohalikke taate.. Soovitan!

Luhasoo-Pärlijõe maastikukaitseala
Üsna huvitav selline. Laudtee läheb raba keskele rabasaarele, millele on ehitatud vahva matkaonn. Selle nimel juba tasub sinna minna! : ) Vaata täpsemalt soovituste alt.

Lüllemäe vaatetorn (Karula rahvuspark)
Siit avaneb ilmselt üks Eesti parimaid vaateid. Vaatetorni asukoht ja kõrgus on igatahes väga muljetavaldavad. Paraku torni jalamil ööbimisvõimalus puudub.

Lüübnitsa
Omapärane küla, mille ümber kasvavad sibulapõllud. Siin on kena linnuvaatlustorn, aga Peipsi järve serv on liiga soine, et siin lähedal ujuma saaks minna. NB! Siit ei saa otse läbi soo Võõpsu-Värska tee peale (järgi proovitud!), tuleb minna tagasi kuni Võõpsuni ja sealt mööda asfalti.

Matsalu lahe lõunakallas
Üsna soine ala, maapind lirtsub pea kogu aeg ja vahest käib vesi isegi poolde säärde. Ei ole kerge kuhugi telki üles lüüa. Õnneks on siin mõningaid vaatetorne, mille lähedal ka kuiveimaid alasid. Suitsu vaatorn näiteks. Selle juures läheb ka laudrada ühe tarekese juurde, milles peaks saama kenasti heintes ööbida. Poode siinkandis pole (lähimad - Lihulas, Virtsus ja Tuudil)

Matsuri
Selle paiga kohta loe soovituste alt.

Mustoja maastikukaitseala
Sai ükskord sombuse ilmaga umbes päevaga läbi kaitseala matkatud. Ega midagi nii tohutult erilist seal tavamatkajale pole (neile kes bioloogiast suurt ei taipa). Kohati tõusud ja laskumised, kohati tuleb ka püksisääred üles käärida jne. Poogandi järve ääres pidavat olema telkimisala, aga sinna ma ei jõudnudki. Üldiselt selline suur ala, mille läbimiseks ei soovita võtta matka esimest päeva (võib isu ära võtta liiga ruttu) : )

Naha küla - Eestimaa lõunatipp
Soovitan kindlasti vallutada! Teekond Naha talust kuni lõunatipuni on augustikuus imekaunis. Tundub, nagu oleks seal lihtsalt aeg seisma jäänud juba umbes kolmsada aastat.

Paganamaa
Omapärase kuplilise maastikuga järvederohke kant. Siin on ametlikult ka matkarada, ent kui meie seal käisime, siis oli see küllaltki halvasti tähistatud ja seal sai korralikult ära eksitud. Ent siiski soovitan - omapärane killuke Eestimaa piiriserva.

Pulli järv
Selle järve ääres saab ujuda nii kirdekalda pool (avalik rand) kui ka edelapoolses otsas. Viimases on olemas justkui väike laagriplatsi moodi koht, aga 2006. a suvel oli see väga prahine. Võimalik, et lihtsalt linnud olid prahi laiali vedanud seal, aga ühtki prügikasti seal polnud, kuhu seda prahti siis oleks võinud kokku kuhjata. Siiski on see viimane rannapool ilmselt rahulikum kui kirdekallas.

Rõuge suuroru matkarada
Väga kaunis maastik! Matkarada on ka vahepeal päris raskesti läbitav, kohati võib ära eksida. Ent siiski on see kindlasti üks Eestimaa pärleid. Lähedal on ka Hinni kanjon, aga sealt ei tule otse teed matkarajale, tuleb kohalike käest küsida, kust tulla (peab suure tee kaudu pisut ringi minema).

Tellingumäe vaatetorn (Koiva jõe ääres)
Väga mõnus vaade sellele huvitavale Koiva ja Mustjõe piirkonnale. Torni juures on kiik ja päris suur ja korralik piknikuplats. Suvel on siin külastajaid ilmselt päris palju, kuna tegemist on valla simmanipaigaga. Ent ruumi on siin päris palju.

Tsäpsi järv
L õunapoolses servas on ette valmistatud mõnus laagripaigake. Järv on hästi ujutav. Lähedal asub Põrstõ järv, kus ma ise pole käinud, aga kohatud matkalised ütlesid, et see on veel ilusam koht.

Võmmorski
Jõudsin sinna ükskord pimedas, paistis olema eriliselt äge koht... Omapärane maastik ja huvitavad majad.. Ja seal on lausa kaks tsässonit.

Võõpsu
Väga kena koht Võhandu jõe kaldal. Siin on ka pood, avatud vist iga päev kuni kella 21-ni. Telkimiseks on Võõpsu ümbrus minu arvates liiga soine, ent kui suunduda edasi Värska suunas, siis ca 10km parast on tee ääres juba kaunis männimets.

Värska
Kaunis koht, siin lähedal asub Setu talumuuseum, mida tasub kindlasti külastada. Ka Õrsava järv on kaunis ja mõnus ujuda, ent paraku on see täies mahus ümbritsetud vist eramaadega - seega tuleks mõne peremehega kokku rääkida...

 

Kirjutatud 2004-2006. aastal - Sulev Reisberg, kontakt sulev /ät\ insener . com