Eestimaa looduses seljakoti ja telgiga

 

Esileht / Matka planeerimine / Ööbimiskohad
Ööbimiskohad
Lehe eesmärk
Matka planeerimine
Kaart
Marsruut ja vaatamisväärsused
Ööbimiskohad
Kasulik jutt
Igaühe õigus
Meditsiin
Vihma korral
Fakte Eesti looduse kohta
Varustus
Seljakott
Mida matkale kaasa võtta
Riietus
Söök, jook
Telk
Seljakoti pakkimine
Matkapäevikud
1. Helletades läbi Edela-Võrumaa metsade
2. Nurmenukutee viib mõistuse ehk mülkad ja paradiis Matsalus
3. Matk Setomaale
4. Liiapeksi-Aegviidu matkarada
5. Matk Otepää kõrgustikule (ja kaugemale)
6. Matk Vapramäe ja Vellavere maastikukaitsealale
7. Matk Missomaale
Soovitused (kuhu tuleks kindlasti minna)
Kohanimestik
Viited
Kontakt

Nagu juba marsruudi valimise peatükis sai kirjeldatud, on minu arvates Eestis sobilik arvestada ühe päeva matkateekonna pikkuseks umbes 20-22km. Järelikult tuleks juba marsruuti paika pannes arvestada välja umbes need kohad, kus saaks ööbida. Siin mõned variandid:

 • Ööbimine telgis. Hea lahendus ja ausalt öeldes ma ei usu, et Eestis oleks sellist kohta, kus telgiga ühte ööd kohalikke segamata mööda ei saaks saata. Muidugi, päris sohu ei maksa oma telkimiskohta planeerida ning viljapõllule samuti mitte, ent tee äärest pisut eemal metsaservas peaks varjulise koha pea alati leidma. Ise olen alati kasutanud taktikat - jääda võimalikult märkamatuks. Kui lööd õhtul telgi puuvarjus üles ja hommikul minekut teed, siis võibolla ei märkagi sind üldse keegi ja mingit probleemi pole. Teine aspekt on mugavus - kui vihma on sadanud terve päeva, ei ole just eriti mõnus telki üles seadma hakata. Pealegi - väga tugevat vihma peab kinni vaid väga kallis telk. Minul sellist pole, seega kui on võimalus ja tahtmine, eelistan teisi meetodeid, kuigi telk on mul alati kaasas. Teadmiseks siiski niipalju, et seaduse järgi ei tohi eramaadel loata viibida päikeseloojangust kuni päikesetõusuni, nii et sellisel juhul tuleks telkimiseks luba küsida. Ka lõket ei tohi teha luba küsimata ei eramaal ega ka riigimetsas (viimases tohib lõket teha ainult spetsiaalselt selleks ettenähtud lõkkekohas). Üleüldse ole tulega ringikäies ettevaatlik - suvel on metsaalune kanarbik nagu püssirohutünn!
   
 • Ööbimine mõne kohaliku heinaküünis või muus katusealuses... Üldiselt on enamik inimesi väga lahked. Kui ikka minna avalalt ja küsida, kas kuurialust või küüni on, kus saaks öö mööda saata, siis ma arvan et umbes 60-70% tõenäosusega õnnestub see juba esimesel katsel. Ja isegi kui kohe ei õnnestu, siis oskavad inimesed tavaliselt öelda, kus või kellel läheduses on ulualust pakkuda. Nii olen ma sattunud vanasse kooliinternaati (mis osutus seest euroremondituks), setude heinaküüni ja mujale... Väga mõnus! : ) Kehtib aga siingi kirjutamata reegel, et tuleb lahke pererahva varaga hoolsalt ümber käia: suitsumeestel pole heinaküüni asja jne. Ja ärge hommikul siis unustage pererahvast ka tänada. Muide, heinaküüniga selline lugu, et üsna paljudel läheb heinte peal magades nina kohe hirmsasti kinni (heinanohu või kuidas seda nimetataksegi) - see tähendab, et ei saagi lõpuks üldse magada niiviisi. Minul on alati kaasas üks Olynth-nimeline ninapihusti, mis nina kohe lahti teeb... selline kasulik asi. Maksab umbes 40 krooni.

Hommik heinaküünis
 • RMK metsatared. Need on sellised huvitavad majad, mis on spetsiaalselt ehitatud selleks, et matkalised ja looduses liikujad seal ööbida saaksid. Definitsiooni järgi jagunevad nad metsamajadeks (nende eest tuleb maksta väikest tasu) ja metsaonnideks (need on kasutamiseks täiesti tasuta). Ma ei ole ise metsamajasid kasutanud (minu eesmärgiks on olnud võimalikult odavalt matkamine), ent metsaonnide kohta peab ütlema küll kiidusõnu! On ikka väga tore kui päeva lõpuks leiad vihma eest põgenedes öö hakul eest mõnusa tarekese koos küttepuude ja lavatsiga. Soovitan väga kasutada. Aga kuna need on kõigile avatud, siis pead järgima ka järgmisi reegleid:
  • ööbi ainult ühel ööl
  • juurdetulijatele tee ruumi
  • lahkudes jäta tule alustuseks kuivi puid
  • ämber jäta maha tühja ja puhtana
  • küttepuid kasuta säästlikult
  • jäta endast maha korras varustus ja puhas maja

  Aga kus need metsaonnid asuvad? Infot saab RMK kodulehelt www.rmk.ee ja täpsemalt aadressilt http://www.rmk.ee/pages.php3/010314. Siiski - oma kogemustele tuginedes ei ole seal kõiki onne kirja pandud - ja eks ta parem olegi - esiteks hoiab see suurema massi sealt eemal... ja teiselt poolt jällegi on tore, et mõnes kohas leiad eest ööbimiskoha täiesti ootamatult. : )

Siin saab heintes ööbida küll (Matsalu)!
 • Ööbida saab ka lihtsalt telkmantli all, kui see kuuseokste külge kinnitada. Siis peaks küll olema muidugi hea laiem magamisalus ja selline magamiskott, mis väga niiskust ei karda, aga suvisel aal soojade ilmadega saab nii magatud küll. Aga vaadake enne igaks juhuks, et sipelgapesa lähedal ei ole!

 

Kirjutatud 2004-2005. aastal - Sulev Reisberg, kontakt sulev /ät\ insener . com