Eestimaa looduses seljakoti ja telgiga

 

Esileht / Varustus / Seljakoti pakkimine
Seljakoti pakkimine
Lehe eesmärk
Matka planeerimine
Kaart
Marsruut ja vaatamisväärsused
Ööbimiskohad
Kasulik jutt
Igaühe õigus
Meditsiin
Vihma korral
Fakte Eesti looduse kohta
Varustus
Seljakott
Mida matkale kaasa võtta
Riietus
Söök, jook
Telk
Seljakoti pakkimine
Matkapäevikud
1. Helletades läbi Edela-Võrumaa metsade
2. Nurmenukutee viib mõistuse ehk mülkad ja paradiis Matsalus
3. Matk Setomaale
4. Liiapeksi-Aegviidu matkarada
5. Matk Otepää kõrgustikule (ja kaugemale)
6. Matk Vapramäe ja Vellavere maastikukaitsealale
7. Matk Missomaale
Soovitused (kuhu tuleks kindlasti minna)
Kohanimestik
Viited
Kontakt

Uskuge või mitte, aga isegi seljakoti pakkimise kohta on erinevaid põhimõtteid. Kõige põhilisem, millega ka mina nõus olen, on see, et raskemad asjad peaksid paiknema võimalikult vastu selga ja mitte liiga kõrgel. Nii paikneb seljakoti ja sinu ühine raskuskese ligikaudu samas kohas kus inimesel ilma seljakotita ning nii on hõlpsam hoida tasakaalu ning teha järske pöördeid ilma, et seljakott sind pikali tõmbaks.

Tavaliselt on kõige suurem probleem telgi ja magamiskoti pakkimine, kuna need on sellised suured asjad. Siit minu soovitus: magamiskoti võiks mingite rihmadega võimalikult väikseks kokku suruda ja siis pakkida ta koti keskmise sahtli põhja. Telgi puhul on aga kõige otstarbekam telgi osad eraldi pakkida või veel parem - matkaliste vahel ära jagada. Telgi vaiad saab kenasti kinnitada koti külgrihmade vahele, telk ise ja vihmakate aga tuleks toppida näiteks koti ülemisse sahtlisse. Ja justnimelt toppida - kui sa pakiksid telgi alati sama mustri järgi kokku, siis tema vihmapidavus väheneb.

Loomulikult ei ole need mingid kindlad reeglid ja vahel teen ka ise teistmoodi. Siin on üks näide minu seljakotist (pilt ei ole kõige parem, aga ma ei leidnud ühtegi sobivamat):

Üldiselt on kõikide asjadega olukord ka nii, et tuleks pakkida nõnda, et kõige kergemini pääseks ligi nendele asjadele, mida kõige rohkem vaja läheb. Näiteks magamiskotti läheb vaja vaid õhtul üks kord välja võttes - seepärast pakin ta alati koti keskele, kust teda on kõige ebamugavam kätte saada. Suhteliselt suure tõenäosusega on ka hommikuti ilmast näha, mis jalanõudega ma päeval käima hakkan - seepärast panen magamiskoti kõrvale ka tagavarajalanõud, kuna ilmselt mul neid ei tule rohkem välja võtta.

Mitu korda päevas tuleb mul kasutada sööginõusid ja katelokki - seega on nad paigutatud mõnusti küljetaskutesse, kust neid hõlpsasti kätte saab. Kuhugi välimistesse sahtlitesse panen esmaabipauna ja muud hädatarvilikud vidinad, mida tihti vaja läheb (nuga, WC-paber kilekotis, sääsetõrjevahend, müts jms).

Rahakoti ja mobiiltelefoni panen igaks juhuks hoopis koti sisetaskusse, mis ka lukuga kinni käib - kindel koht, et need tarvilikud asjad kogemata kuskilt taskust välja ei kuku.

Koti alumine sahtel on mul väga suur ja sinna mahub kogu riidekraam ilusti ära, kui särgid ja muud säärased asjad kenasti kokku murda. Kõik riided tuleks muidugi kilekottidesse panna, et vihm neid ei ohustaks. Must pesu, kui seda hakkab tekkima, muidugi enam sinna sahtlisse ei mahu, sest see võtab tavaliselt rohkem ruumi ja seepärast must pesu rändab musta pesu kilekotti ja see läheb samasse kohta kus asuvad plätud ja magamiskott. Seega ongi nii: et kui alt sahtlist puhas pesu muudkui väheneb, siis ülevalt must pesu pressib muudkui peale. : )

Üks võimalus telgi kinnitamiseks on koti alaots. Seda on muide hea kinnitada selliste kummist kinnitusrihmadega, mille ma ostsin hiljuti Tallinnast Koduekstra poest (4 rihma maksis ca 20 krooni), aga pead vaatama, et ta sul seal üleliia vetruma ei hakkaks - muidu on väga ebamugav kõndida!

Kirjutatud 2004-2005. aastal - Sulev Reisberg, kontakt sulev /ät\ insener . com