Eestimaa looduses seljakoti ja telgiga

 

Esileht / Matka planeerimine
Matka planeerimine
Lehe eesmärk
Matka planeerimine
Kaart
Marsruut ja vaatamisväärsused
Ööbimiskohad
Kasulik jutt
Igaühe õigus
Meditsiin
Vihma korral
Fakte Eesti looduse kohta
Varustus
Seljakott
Mida matkale kaasa võtta
Riietus
Söök, jook
Telk
Seljakoti pakkimine
Matkapäevikud
1. Helletades läbi Edela-Võrumaa metsade
2. Nurmenukutee viib mõistuse ehk mülkad ja paradiis Matsalus
3. Matk Setomaale
4. Liiapeksi-Aegviidu matkarada
5. Matk Otepää kõrgustikule (ja kaugemale)
6. Matk Vapramäe ja Vellavere maastikukaitsealale
7. Matk Missomaale
Soovitused (kuhu tuleks kindlasti minna)
Kohanimestik
Viited
Kontakt

Matka planeerimisel on hea matka õnnestumiseks kahtlemata kõige suurem osa.

See, kuhu matkata, sõltub eelkõige enda eelistustest. Eestimaal saab matkata peaaegu kõikjale ning igal pool on midagi vahvat. Minule näiteks meeldib väga Lõuna-Eesti ning seetõttu proovin igal aastal vähemalt korra sealkandis ära käia.

Kuid ka Lõuna-Eesti on suur ja lai, eriti kui matkata jalgsi. Eks tuleb siin uurida eelkõige internetis leiduvaid matkajuhiseid (vt Eesti matkarajad) ja usaldada sissetunnet. Kui enamvähem piirkond on teada, kuhu tahaks minna, tuleb hakata uurima täpsemalt, mis tee peale jääb. Selleks saab kasutada nii internetti, raamatuid kui ka ajakirju - mida rohkem taustinfot kogud, seda selgemaks sulle pilt saab! Lõpuks hakkavad välja selguma enamvähem need punktid, mida tahaks kindlasti läbida - siis tuleb hakata kaardi peal välja mõtlema, mismoodi võiks trajektoor kulgeda.

Marsruudi valimise kohta kirjutan lahti eraldi peatükina siin. Kunagi ei tohiks marsruuti siiski ületähtsustada, sest tavaliselt matkal olles see alati natuke muutub. Pealegi - trassi läbimine ei tohiks olla minu meelest üldse eesmärk omaette, sest lisaks läbikõnnitud teele peaks meelde jääma ka kõik huvitav, mis sünnib ümberringi elus eneses - loodus, vahvad inimesed. Iga maapoe juures leidub tavaliselt mõni pisut napsitanud kohalik vanataat, kes hea meelega rääkima tuleb - ja ta räägib sulle mõne hetkega kõikidest asjadest, mis tema elus kõige tähtsamad on. Vahest veab tohutult - saad jutu peale ja näiteks leiad mõnusa öömaja koos saunaga!

Ja nagu ikka, tuleb kusagil ka ööbida. Loomulikult võib kõik täpsemalt selguda alles matkal olles, kuid oleks hea, kui mingid ööbimispaigad on ka juba eelnevalt välja otsitud.

Kirjutatud 2004-2005. aastal - Sulev Reisberg, kontakt sulev /ät\ insener . com