Eestimaa looduses seljakoti ja telgiga

 

Esileht / Varustus / Seljakott
Seljakott
Lehe eesmärk
Matka planeerimine
Kaart
Marsruut ja vaatamisväärsused
Ööbimiskohad
Kasulik jutt
Igaühe õigus
Meditsiin
Vihma korral
Fakte Eesti looduse kohta
Varustus
Seljakott
Mida matkale kaasa võtta
Riietus
Söök, jook
Telk
Seljakoti pakkimine
Matkapäevikud
1. Helletades läbi Edela-Võrumaa metsade
2. Nurmenukutee viib mõistuse ehk mülkad ja paradiis Matsalus
3. Matk Setomaale
4. Liiapeksi-Aegviidu matkarada
5. Matk Otepää kõrgustikule (ja kaugemale)
6. Matk Vapramäe ja Vellavere maastikukaitsealale
7. Matk Missomaale
Soovitused (kuhu tuleks kindlasti minna)
Kohanimestik
Viited
Kontakt

Seljakott on üks suhteliselt kallis asi ja sellepärast pole mul neid palju olnud. Ja sellest omakorda tulenevalt ei oska ma seljakottide kohta väga pikalt rääkida. Nii palju võin aga küll öelda, et kui sul on mugav ja mõnus seljakott, siis oled kindlustanud endale vähemalt poole kogu matka heast tujust. : )

Oma esimese matkakoti ostsin Kompassi poest, firma nimeks oli peale kirjutatud Bushman (seal internetilehel ei ole seda mudelit väljas kahjuks), maksis umbes 600 krooni. Tegelikult on tegemist päris hea kotiga - tal seljaosa oli meeldivalt tugev ja lukud ei rebenenud ka päris suure pingutamise korral. Kasutan seda kotti tänini, kui väga palju asju pole vaja kaasa võtta. Maht on tal umbes 40 liitrit, ma arvan. Kõige suurem kahju on selle koti puhul vähestest taskutest - näiteks külgedel ei ole tal üldse taskuid. :(

Oma teise koti ostsin Eesti tootjalt nimega Matrix Grupp OÜ, koti mudeliks Omega75 (vt pilt kõrval). Eestimaa matkafoorumites räägitakse, et selle firma toodang on parima hinna ja kvaliteedi suhtega, sestap langes ka minu valik just temale. Tõepoolest, ausalt öeldes tundub kõik olevat tiptop - ainuke asi, mille kallal võiks nuriseda, on see et vöökinnitusel võiks olla lisataskud - siis saaks taskutest midagi kätte ka ilma, et kotti seljast ära peaks võtma.

Selle ja teiste kottide kohta tasub lisainfot vaadata Matrixi kodulehelt. Kõige parem on veel see, et nad teevad koti valmis ka spetsiaalselt tellija mõõtmete järgi, ja seda võimalust tasub kindlasti kasutada. Mina, loll, ostsin koti ikkagi poest, kuid nüüd tagantjärgi peale mõningaid matku on ilmnenud, et ehkki ma olen selline keskmisest lühem poiss, siis rihmad on minu jaoks ikkagi õige pisut liiga väikesed... Isegi kui tõstan õlarihmad kõige kõrgemasse asendisse, ei toetu puusarihm korralikult puusadele, vaid tõuseb pisut kõrgemale, naba poole. :( Aga üldiselt olen siiski rahul.

Üks mu tuttav ostis endale Matkaspordist Ferrino Overland 60+10 koti (vt kõrval) - hind täpselt võrdne Matrixi omega75-ga. Tundus olevat kah täiesti tiptop kott, eriti mõnus on see, et asju saab jaotada väga paljudesse erinevatesse taskutesse. Vihmakaitseks on kotil endal kaasas spetsiaalne kile, mille saab kummiga kerge vaevaga kotile peale tõmmata. Ühtlasi on kaasas spetsiaalsed rihmad telgi kinnitamiseks jne. Kõik see lisavarustus kahjuks Matrixi Omega75 juures puudub. :(

Üldiselt tahaks aga seljakoti kohta öelda seda, et valik on Eestis küllaltki lai. Tõsi, hinnad ei ole eriti odavad ja seepärast ei tasu kotti päris uisapäisa kah osta. Minu soovitus aga on, et kui juba osta, siis korralik ja selline mis endale ikka tõesti meeldib - väärt seljakott võib teenida sind kogu elu. Seljakoti maht ei peagi olema väga suur, kui piirduda eestis matkamisega - ma pole oma 75-liitrist kotti veel kunagi päris täis ladunud.

Igasuguste seljakotti puudutavate küsimustega tasub pöörduda trip.ee foorumisse.

Kirjutatud 2004-2005. aastal - Sulev Reisberg, kontakt sulev /ät\ insener . com