Eestimaa looduses seljakoti ja telgiga

 

Esileht / Varustus / Söök ja jook
Söök ja jook
Lehe eesmärk
Matka planeerimine
Kaart
Marsruut ja vaatamisväärsused
Ööbimiskohad
Kasulik jutt
Igaühe õigus
Meditsiin
Vihma korral
Fakte Eesti looduse kohta
Varustus
Seljakott
Mida matkale kaasa võtta
Riietus
Söök, jook
Telk
Seljakoti pakkimine
Matkapäevikud
1. Helletades läbi Edela-Võrumaa metsade
2. Nurmenukutee viib mõistuse ehk mülkad ja paradiis Matsalus
3. Matk Setomaale
4. Liiapeksi-Aegviidu matkarada
5. Matk Otepää kõrgustikule (ja kaugemale)
6. Matk Vapramäe ja Vellavere maastikukaitsealale
7. Matk Missomaale
Soovitused (kuhu tuleks kindlasti minna)
Kohanimestik
Viited
Kontakt

Võib tekkida küsimus, kui palju tuleks jööki-jooki kaasa võtta. Tõsi, mõnes Eesti piirkonnas võib matkata mitu päeva nii, et ühtegi poodi tee äärde ei jää (Matsalu lahe lõunakaldal näiteks). Seevastu näiteks Lõuna-Eestis on vähegi suuremates asulates poed ilusti olemas. Pärnumaa rannikul on isegi üsna väikestes kohtades kõik poed E-P 9-21 lahti... Nii et ega siin mingit kindlat reeglit ei ole. Tasuks lihtsalt väike söögitagavara alati kaasas kanda. Näiteks kolme inimese peale võiks igaks juhuks kolm banaani, üks leib ja suitsuvorstid koos paari liitri veega kotis olla....

Mida süüa ja juua

Kirjutan paar sõna ka söögi ja joogi kohta. Eks see ole tegelikult rohkem ikka enda eelistus, mida kaasa võtta ja mida mitte, seepärast - see siin on ainult minu soovitus. Muidu võib juhtuda, et alles matkal olles selgub, et oleks võinud ju veel seda ja seda kaasa osta...

Hakkame siis peale. Minu meelest üks väga hea asi on üks korralik sai ja viilutatud poolsuitsuvorst Siimu - nad on kerged ja odavad (ca 15 krooni pakk), nendest saab kõhu üsna hästi täidetud. Kui matkatee mõne poe juurest läbi läheb, siis ostan alati kas viilutatud leiba või saia ja seesuguse suitsuvorsti (ühest pakist jätkub ca 2 saia jaoks).

Lisaks sellisele jahusele asjale tahaks ka midagi puuviljasemat - näiteks banaanid on väga head ja toitvad asjad. Ka grillvorstid või sardellid on maitsvad ja toitvad asjad - ainult et ettevaatust - enda kogemuste põhjal on mõningaid grillvorste, mis külmalt süües matsevad üsna koledasti.... : )

Joogiks tasub osta mingit spordijooki või vähemasti vitamiinirikast jooki. Jogurt on muide kah väga mõnus asi (see plastmasstopsides biojogurt on jube maitsev, ainult et kas keegi oskab nende jaoks välja pakkuda mõnd head transportimismoodust - kipuvad katki minema, kui kott rihmadega väga kõvasti kokku tõmmata)! Limonaadide plastikpudelid on kasulikud veel mitmeski mõttes - kui jook saab otsa, saab nendesse pudelitesse hästi vett panna. Kust aga saada joogivett, on juba iseküsimus. Räägitakse, et eesti veekogude vesi on piisavalt puhas et seda juua (Emajõe suursoos oli küll vesi täiesti maitsev, ehkki värvuse poolest meenutas see pigem petrooleumi), aga kui pole julgust seda teha, võib alati küsida vett mõnest majapidamisest (limonaadi plastikpudelitesse) - selles suhtes on inimesed tavaliselt alati väga lahked.

Sooja söögi koha pealt - purgisupid on asendamatud! Ja pudrud. Hea lihtne ja kiire valmistada. Hernesupp ja seljanka, juhhei! : ) Ainult et nõude pesemine võib olla väga rasvase toidu puhul tülikas. Mina võtan alati kaasa veel sellise väikese nõudepesušvammi - sellega on lihtne nõud puhtaks lükata. Katelokis saab kergesti ka teed valmistada, ja seda just metsa alt korjatud taimedest (ärge ainult mürgitaimedest teed tehke!). Siis pidage meeles, et ikka suhkru ja soola kah matkale kaasa võtate! Tee asemel võib teha ka kohvi või kakaod - siis on ideaalne kasutada poes müüdavaid 3in1-pakikesi (näiteks Nescafe 3in1 kohv) - seal on kohvi-, suhkru- ja piimapulber kõik kenasti juba sisse pandud... Lisaks putrudele ja suppidele saab potis mõnusasti ka riisi keeta.

Üks lutsukommipakk võiks kah ikka taskus olla... Ja ega mul vist rohkem polegi mõtet sellel teemal peatuda. Ostke seda mida hing ihaldab! : )

Söögi valmistamise koha pealt - mina võtan alati kaasa oma katelokikomplekti, millega saab kahele-kolmele inimesele söögi üsna kiiresti soojaks (pilti sellest näed alajaotuses "mida matkale kaasa võtta"). Söömiseks tasub kaasa võtta alati lusikas, joogikruus ja söögikauss - viimased kaks võiks olla plastmassist, siis nad ei lähe kuumaks. Aga ärge mingeid kalleid riistu küll ostke, ajage kuidagi kokkuhoidlikult läbi ikka. Plastmasskruuse müüb mänguasjade poes viie krooniga, kausiks külbab maasikadžemmi potska. Leiutage!

 


Kirjutatud 2004-2005. aastal - Sulev Reisberg, kontakt sulev /ät\ insener . com