Eestimaa looduses seljakoti ja telgiga

 

Esileht / Kasulik jutt / Vihma korral
Vihma korral
Lehe eesmärk
Matka planeerimine
Kaart
Marsruut ja vaatamisväärsused
Ööbimiskohad
Kasulik jutt
Igaühe õigus
Meditsiin
Vihma korral
Fakte Eesti looduse kohta
Varustus
Seljakott
Mida matkale kaasa võtta
Riietus
Söök, jook
Telk
Seljakoti pakkimine
Matkapäevikud
1. Helletades läbi Edela-Võrumaa metsade
2. Nurmenukutee viib mõistuse ehk mülkad ja paradiis Matsalus
3. Matk Setomaale
4. Liiapeksi-Aegviidu matkarada
5. Matk Otepää kõrgustikule (ja kaugemale)
6. Matk Vapramäe ja Vellavere maastikukaitsealale
7. Matk Missomaale
Soovitused (kuhu tuleks kindlasti minna)
Kohanimestik
Viited
Kontakt

Tule süütamine

Märgades oludes on tule süütamine alati keerukas. Selleks peab sul olema kaasas alati ports tikke (välgumihklid kipuvad kõige ebameeldivamas olukorras streikima). Eriti hea, kui oled nende väävli kodus sula-küünlarasva sisse kastnud, sest matkal olles saad vaha küünega maha kraapida ning ka isegi kui tikk on muidumärjaks saanud, süttib see nüüd kenasti põlema!

Tule süütamiseks on üheks võimaluseks juba kodust head tulehakatusmaterjali kaasa võtta, sest märgades ja külmades olukordades on seda metsaast raske leida. Suvisel ajal tasub, kui näed, et hakkab sadama, metsa alt kuivemat tulematerjali algatuseks kokku korjata ja veekindlalt kotti panna. Märgade puude puhul võib aidata nende lõikumine või kraapimine noaga - tihti on puit seestpoolt kuiv. Mahalangenud puud on tavaliselt liiga vettinud, et neid põletada - seepärast korja lõkke jaoks kuivi, kuid püstiseisvaid puid ja kuivanud oksi.

Niisketes, vihmastes ja lumistes oludes on lõkke süütamine eriliselt keeruline ja aeganõudev tegevus. Sellisel juhul on liikumisel ühest kohast teise võimalik hõõguvat sütt ka kaasas tassida. Selleks on väga lihtne meetod - tuleks lõkkest eraldada mõned hõõguvad söed, mässida need sambla, sambliku ja lehtede sisse ning seejärel asetada mõnda väikesesse plekktopsi. Niimoodi hõõguvad söed topsis veel vähemalt paar tundi ja neid saab kergesti transportida. Ära unusta aga vana lõket korralikult kustutada - sa ju ei soovi üht metsatulekahjut oma probleemide nimekirja?


Kirjutatud 2004-2005. aastal - Sulev Reisberg, kontakt sulev /ät\ insener . com